Odlomak

1. UVOD
Savremeni rast i razvoj društva na žalost pored progresa u nekim dugim oblastima, sa sobom nosi i negativne stvari, a to se pre svega odnosi na brojna zagađenja, među najteže oblike zagađenje svakako ubrajamo i zagađenje voda. Potrošnja vode za razne potrebe postaje sve veća što uzrokuje i porast količina otpadnih voda. Ovakvim trendom porasta zagađenja voda značajno se ugrožava čovekova životna sredina.
Da bi se što bolje upoznaili sa problemom otpadnih voda bitno je kategorisati otpadne vode da bi primenili najefikasniju metodu prešićavanja tih istih voda. Ne postoji opšteprihvaćena definicija otpadne vode. Jedna od mogućih je i sledeća: Voda onečišćena na bilo koji način tokom upotrebe predstavlja otpadnu vodu. U opštem slučaju otpadna voda je onečišćena rastvorenim i nerastvornim organskim i neorganskim materijama, i mikroorganizmima. Otpadne vode predstavljaju u stvari mešavinu raznih vodom nošenih otpadaka. Stoga svojstva ovih voda bitno zavise od njihovog porekla (kućne, industrijske i poljoprivredne vode). Pročišćavanje otpadnih voda je proces smanjenja zagađenja od onih količina ili koncentracija sa kojima pročišćene otpadne vode ispuštene u prijemnike postaju bezopasne za život i ljudsko zdravlje i ne uzrokuju neželjene promene u životnoj sredini.
Podela otpadnih voda
Prema poreklu otpadne vode se dele na:
• Atmosferske
• Komunalne
• Industrijske
• Poljoprivredne
Atmosferske otpadne vode nose sa sobom zagađujuće supstance iz vazduha, rastvorene okside, čađ, soli i sve zagađujuće materije rasute po tlu, sa krovova i fasada kuća, smetljišta i ulica
Komunalne otpadne vode (otpadne vode naselja) nastaju kao rezultat životne aktivnosti stanovništva i od prateće delatnosti koje je opslužuju. One uglavnom sadrže:
• organske materije, (ostaci hrane, fiziološke izlučevine ljudi i dr.)
• neorganske materije (sredstva za pranje i higijenu, soli i čvrsti otpaci različitog sastava).
Otpadne vode naselja karakteriše velika bakteriološka zagađenost koja najvećim delom potiče od ljudskih fekalija. One mogu da sadrže uzročnike zaraznih bolesti i parazita, naročito ako potiču iz klanica.
Industrijske otpadne vode nastaju upotrebom vode u tehnološkom procesu, tj. potiču iz proizvodnih procesa i obuhvataju procesne, rashladne, sanitarne i otpadne vode od čišćenja opreme. Specifične su za svaku granu industrije.
Industrijske otpadne vode dele se na dve grupe:
• Prva grupa – biološki razgradive i mogu se mešati sa komunalnim otpadnim vodama;
• Druga grupa – biološki nerazgradive i mogu se mešati sa komunalnim (kućnim) otpadnim vodama, ali uz upotrebu hemijskog predtretmana.
Otpadne vode iz prehrambene industrije, kožara i fabrika hartije smanjuju kiseonik rastvoren u vodi recipijenta, čime se smanjuje moć samoprečišćavanja vodotoka i nastaju delimične promene životnih uslova. Termoelektrane koriste, za hlađanje svoji agregata, vodu pri čemu nastaje otpadna voda povišene temperature.
Poljoprivredne otpadne vode su procedne i površinske vode, sa zemljišta gde se primenjuju agrotehničke mere i postupci, sa stočnih farmi. Karakteristike poljoprivrednih otpadnih voda su visoka NRK, tvrdoća vode, sadržaj fosfora, nitrata i pesticida. Reč je o visokom organskom zagađenju, sa prisutnim organskim materijama u taložnom obliku i sadržaju amonijaka.
Prema stepenu biološke razgradljivosti otpadne vode se dele na :
• Sveže otpadne vode – biološka degradacija još nije uznapredovala;
• Odstajale vode – ne sadrže kiseonik, jer je potrošen za biološku razgradnju otpadne organske materije;
• Trule (septičke) vode – biološka razgradnja organske materije je visoka i odvija se anaerobno i uspostavljena je ravnoteža između razgrađivača i organske materije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari