Odlomak

Rezime

Reverzna (obrnuta) osmoza takođe poznata i kao hiperfiltracija je skoro savršen proces filtriranja vode. Ovaj proces omogućuje odstranjivanje najsitnijih čestica iz vode. Reverzna osmoza se koristi za prečišćavanje vode i odstranjivanje anorganskih minerala, soli i ostalih nečistoća u cilju poboljšanja izgleda, ukusa i ostalih svojstava vode. Tako se dobija kvalitet vode koji zadovoljava i najzahtjevnije specifikacije.
Nakon poznatih načina prečišćavanja vode industrijskom filtracijom, prokuvavanjem i hlorisanjem, došlo je do tehnički skoro savršenog načina filtracije vode, koji gotovo od svake vode može načiniti pitku. To je postupak obrnute osmoze.
Reverzna osmoza je uspešno primenjivana u prečišćavanju otpadnih voda iz industrije celuloze i papira i galvanizacije. Primenom reverzne osmoze u ovim industrijama omogućuje se recirkulacija vode (postoje uslovi za recirkulaciju vode zbog velike potrošnje vode) i iskorišćavanje koncentrata. Na ovaj način dolazi do ostvarivanja zatvorenih tehnoloških procesa tj. ostvarivanja tehnologija bez otpada.

Ključne reči: hiperfiltracija, najsitnije čestice, reverzna osmoza, industrijska filtacija, otpadne vode, industrijska filtracija, tehnologija bez otpada.

 
1. Uvod

Reverzna osmoza je proces koji predstavlja obrnutu osmozu, jer se kao i osmoza sastoji u transportu rastvarača (voda) kroz poroznu polupropustljivu membranu, ali u pravcu koji je suprotan pravcu prenosa mase u osmotskom procesu. Naime, kada su rastvarač, odnosno voda i rastvor, razdvojeni polupropustljivom membranom i kada sa obe strane membrane vlada isti pritisak, voda prolazi kroz membranu i razblažuje rastvor sve dok se ne uspostavi statička ravnoteža. Pritisak ,koji je potreban da se ova ravnoteža uspostavi i održi, poznat je kao osmotski pritisak rastvora i jednak je višku hidrostatičkog pritiska na strani rastvora pri ravnoteži. Reverzna osmoza je jednostavno primena pritiska većeg od osmotskog na strani rastvora, kojim se izaziva obrtanje pravca transporta vode kroz membranu, odnosno kojim se postiže transport rastvarača, tj. vode iz rastvora kroz membranu i tako ostvaruje njegovo koncentrisanje. Znači, dok je osmoza spontani proces, koji se odvija do uspostavljanja ravnoteže sa strane membrane, reverzna osmoza je prinudan proces koji se može realizovati samo ako se rastvor stavi pod pritisak veće od osmotskog.
Pogonska sila procesa reverzne osmoze je razlika pritiska na stranama membrane.najkritičniji element procesa je membrana i zavisno odnjenih osobina, moguće je ostvariti zadržavanje ili propuštanje rastvorenih komponenti pored vode odnosno rastvarača.

Reverznom osmozom se mogu razdvojiti molekuli vode od molekula rastvorka (rastvorena materija) manjih molekulskih masa, odnosno jona kada se radi o rastvorenim solima. Pored veličine pora, isto tako važnu, ako ne i važniju ulogu, u ovom procesu igraju površinske osobine membrane, tj. njena pozitivna ili negativna selektivnost u odnosu na molekule rastvarača, odnosno na rastvorene molekule i jone. Ovde se radi o jednom fizičko – hemijskom procesu.

Slika 1.1. – Šematski prikaz procesa osmoze i reverzne osmoze

Tretmanom otpadnih voda reverznom osmozom, prečišćeni tok koji prolazi kroz polupropustljivu membranu naziva se permeat, a koncentrovan tok koji je zadržan od membrane je poznat kao koncentrat (retentat ).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari