Odlomak

Art nouveau

Kao nastavak filozofije Arts’n’Crafts pokreta, javlja se pokret Art Nouveau. Ovaj pokret je zasnovan na organskoj elegantnosti, lakoći i valovitosti pokreta. Radovi dizajnera ArtNuovo stila podsećaju na žive organizme, na insekte i cveće, ali i na žensko telo, a pre svega kosu. Osnovni materijali ovog stila su gvožđe i staklo. Kovano gvožđe je dozvoljavalo eleganciju pokreta, a staklo prozračnost i igru svetla i boja.
Ime Art Nouveau je pokret dobio po grupi belgijskih umetnika XIX veka, iz 1884. Ovo ime prerasta u novu umetničku formu i na kraju u svoj dosadašnji naziv. Ovaj stil se naziva još i secesija u Austrji ili jungendstil u Nemačkoj.Stil se deli na organski u Francuskoj, Belgiji, Španiji, Českoj, Italiji, SAD i geometrijski u Škotskoji i Austriji.
Teoretičari ovog stila, bili su Viktor Horta i Van de Velde, a najveći majstori dizajna u ovo vreme bili su: Antoni Gaudi, Emil Gale, Viktor Horta, Hektor Gimar, Čarls Mekintoš i sestre MekDonald.

Lampa Mekintošplakat sestara Mekdonald

Gaudi se i danas smatra jednim od najkontroverznijih, a iznad svega revolucionarnih arhitekata. Gaudijev stil je poznat u celom svetu, a karakterišu ga izuzetno meke i izuvijane linije koje se suprotstavljaju svim pravilima građenja. Gaudijeve građevine su završavane na osnovu njegovih ličnih zahteva. Jasni i precizni crteži ne postoje, ovaj arhitekta je na licu mesta sakupljao svoju inspiraciju, a sakupljao ju je iz mekih biljnih oblika.
Gaudijevi zidovi izgledaju kao mekana, ručno vajana masa. Oni su završavani karakterističnim fasadama koje jasno ukazuju na strukturu stabla, kosti, krljušti i sličnih potpuno organskih formi. Najupečatljiviji je njegov poseban stil lomljenja raznobojnih pločica i stvaranja nadaleko poznatih mozaika kojima je obavijao fasade, ukrašavao nameštaj, bojio skulpture. Ove pločice u igri sa svetlošću postižu još zanimljiviju strukturu, nalik kameleonovoj koži.
Jedno od najčuvenijih dela ovog arhitekte jeste park Guelj, u Barseloni. Ovaj park je sponzorisala Gaudijeva velika mecena, porodica Guelj. Park Guelj je zaista neponovljiv i jedinstven. Sličnog  nema nigde na svetu, a zahvaljujući samom arhitekti, park je postao deo pejzaža Barselone.
Park je podignut u više nivoa. Pošumljen je borovima koji se suprotstavljaju palmama. Glavni plato je uzdignut na kosim stubovima koji svojom strukturom podsećaju na palme. Zanimljivo je da nijedan Gaudijev stub u ovom parku ne stoji pravo. Po podu platoa i njegovom celom dužinom vijuga beskončna klupa obložena gaudijevskim lomljenim pločicama. Ova klupa podseca na vijugavu zmiju, kao i svetlucavost njene kože. Ispod platoa se podvijaju nepravilni stubovi koji se završavaju tavanicom od lomljenih pločica na kojoj se ukazuju jasno postavljeni mozaici sunca, zvezda  i drugih nebeskih tela. Centralno mesto u parku predstavlja fontana u obliku guštera, koja je postala simbol Barselone i jedna od najvećih svetskih turističkih atrakcija.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari