Odlomak

Formiran i upravljanje timovima u uslovima krize

1.    UVOD

Glavna tema ovog rada je upravljanje timovima u uslovima krize. Kriza je sastavni deo poslovnog veka svake organizacije. Ne postoji organizacija koja nijezapala makar u neku manju poslovnu ili finansijsku krizu. Minimalna pažnja menadžera uslovila bi dase mnoge krize izbegnu a njihove organizacije sačuvaju od lomova (poslovnih, finansijskih,psiholoških i drugih) koje kriza izaziva.Iskustva nas uče da kriza može da pogodi celu privredu (opšta ekonomska i društvena kriza), nekegrane preduzetništva, neke preduzetničke firme ili samo neke delove većih preduzetničkih organizacija.

U uslovima savremenog poslovanja jedna od najvažnijih veština koju menadžer treba da poseduje je organizacija i upravljanje timovima. Organizacije se sve više oslanjaju na timove u rešavanju zahteva koji se pred nju postavljaju i zato je dobra selekcija članova tima veoma važna za njeno optimalno funkcionisanje.

Da bi selekcija bila adekvatno sprovedena važno je o timu razmišljati kao o grupi čiji članovi imaju komplementarne veštine i okupljeni su oko zajedničke svrhe za čije su ostvarenje podjednako odgovorni. Timovi se razlikuju od drugih grupa jer su odgovornost, učinak i privrženost svrsi zajednički. Timski rad ima jako motivaciono i sinergetsko dejstvo na ponašanje i angažovanje zaposlenih.

U radu će biti navedeni uzroci otpora promenama, oblici upravljanje timovima u kriznim situacijama, kao i tema motivacije.Takođe, biće predstavljeni primeri o načinu motivacije zaposlenih u pojedinim firmama.

2. TIMOVI

Tim predstavlja oblik formalne organizacije zajedničkog radnog ili poslovnog procesa koje povezuju odredjeni ciljevi i interesi članova, zajednička misija i zadaci. Tim je specifična vrsta veštački organizovane i strukturisane male grupe koja ima zajedničke ciljeve i interese.
Učinak u timovima zavisi od individualnih doprinosa i od proizvoda kolektivnog rada.Timovi se raspoznaju prema svojim karakterističnim obeležjima.

Tim se može analizirati sa tri aspekta njegove strukture,dinamike i razvoja.Formiranjem timova treba da se obezbede tehnički uslovi funkcionisanja organizacije i njenih radnih procesa i zadovoljenje socijalnih i grupnih potreba članova tima.

Koncept timskog rada nije nov. Timovi nas okružuju hiljadama godina. Plemenska društva su bili timovi i akciji – individualci radeći zajedno za dostignuća zajedničkih ciljeva za bolje dobro. Ali nekako je to postalo individualno, a ne timski  zato što je to postalo apstrakcija mnogih organizacija. Do danas mnoge organizacije kreću se u krugu individualnih odgovornosti individualnih kompenzacija, individualnih uloga i poslovnih etika, a radne grupe su vođene od odgovornih nadzornika za nadgledanje uloga individualaca koji čine ove grupe. Vreme je zapitati se gde leže pretpostavke u osnivanju ovakve prakse. Svet je isuviše složen, a naše organizacije različite da nastave sa prvobitnim individualnim nego sa grupnim eksponentima, niti možemo raspustiti po svaku cenu unutrašnje takmičenje individualizma kao praksu većine organizacione stope.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari