Odlomak

1. INVESTICIONI FONDOVI – OD OSNIVANJA DO DANAS
1.1. Istorijski razvoj investicionih fondova

Analizirajući savremeno doba, može se reći da su investicioni fondovi, odnosno investicione kompanije, institucionalni investitori čiji se intenzivan razvoj ostvaruje tokom II polovine osamdesetih godina XX veka.

Međutim, preteče investicionih fondova nastajale su još tokom XIX veka. Najpre su to bili investicioni fondovi zatvorene strukture. Godine 1822. u Briselu je holandski kralj Viljem formirao prvi investicioni fond, sa prvobitnom namerom da se omoguće male investicije u stranim državnim zajmovima. Početkom šezdesetih godina XIX veka slični investicioni fondovi su osnovani i u Engleskoj i Škotskoj, a tek početkom XX veka postali su izrazito popularni i u SAD, naročito tokom dvadesetih godina kada je kreiran veliki broj zatvorenih fondova opterećen dugom i preferencijalnim akcijama u nameri da se zadovolje špekulativni interesi. Ipak, slom tržišta koji je usledio 1929. godine, uništio je mnoge od tih fondova.

Pored investicionih fondova zatvorenog tipa, tokom XIX veka formirani su i prvi otvoreni investicioni fondovi. Ipak, prvi moderni otvoreni fond bio je Massachusetts Investors Trust koji je formiran 1924. godine sa portfoliom od 45 akcija i aktivom od 50.000 dolara.

Otvoreni investicioni fondovi su karakteristični po uvođenju novina u investiranje i investicione kompanije, a koje se ogledaju u konstantnom prodavanju novih akcija i otkupljivanju akcija koje uvek mogu biti prodate po trenutnoj vrednosti aktive fonda. Velika ekonomska kriza prekinula je ekspanziju otvorenih fondova, ali su popularnost ponovo stekli u četrdesetim i pedesetim godinama. Godine 1940. u SAD je bilo manje od 80 fondova sa ukupnom aktivom od 500 miliona dolara, dok je 20 godina kasnije postojalo 160 fondova sa aktivom vrednom 17 milijardi dolara. Sredinom osamdesetih godina je usledila prava ekspanzija sa formiranjem fondova koji nisu bili bazirani samo na akcijama već i drugim finansijskim instrumentima.

Posmatrajući današnje prilike, dominantniju ulogu imaju otvoreni investicioni fondovi u odnosu na zatvorene, i u njih podjednako mogu ulagati i fizička i pravna lica. Ne postoji neka razvijena tržišna ekonomija, a da u njoj investicioni fondovi nisu postali krupni igrači na finansijskom tržištu, imajući u vidu da su zahvaljujući mogućnostima koje pružaju investitorima (diverzifikacija, rizik, prinos, troškovi i dr.), fondovi postigli apsorbciju ogromne količine slobodnih finansijskih sredstava.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari