Odlomak

Indeksi biodiverziteta- alfa (α), beta (β) i gama (γ)

U najširem smislu, biodiverzitet označava sveobuhvatnu varijabilnost života: biljaka, životinja, gljiva i mikroorganizama. Jednostavnije rečeno, biodiverzitet se definiše kao:

  •    raznovrstnost života na zemlji na svim njegovim nivoima, od gena do ekosistema, i ekološki i evolutivni procesi koji ga stvaraju.

Vitaker (1972) je opisao tri termina za merenje biodiverziteta: alfa, beta i gama diverzitet.
Alfa diverzitet se odnosi na raznovrsnost unutar određene oblasti ili ekosistema, i obično je izražen brojem vrsta (tj.bogastvom vrsta) u tom ekosistemu. Npr., ako pratimo efekat koji britanska obrada zemlje ima na raznovrsnost ptica u određenoj regiji zemlje, onda bismo mogli porediti raznolikost vrsta unutar različitih ekosistema, kao što su netaknuta listopadna šuma, dobro uređeno šiblje koje se graniči sa malim pašnjakom i veliko plodno polje. Možemo ići kroz bilo koji od ova tri ekosistema i brojati vrste koje vidimo; ovo nam daje alfa diverzitet za svaki ekosistem.
Ako ispitujemo promene u raznovrsnosti vrsta između ekosistema, onda merimo beta diverzitet. Brojimo konačan (ukupan) broj vrsta koje su jedinstvene u svakom ekosistemu sa kojim se porede. Npr., beta diverzitet između šumskog područja i staništa gde je šiblje je 7 (što predstavlja 5 vrsta nađenih na šumskom staništu a ne u šiblju, plus 2 vrste nađene u šiblju a ne na šumskom staništu). Tako, beta diverzitet nam dozvoljava da poredimo raznolikost između ekosistema.
Gama diverzitet je mera opšte raznovrsnosti za različite ekosisteme unutar nekog regiona.  Hanter (2000) definiše gama diverzitet kao “geografsko-tabelarna raznolikost vrsta”.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Biologija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari