Odlomak

1. UVOD

Efikasnost pesticida u suzbijanju štetnih artropoda zavisi prvenstveno od njihovog kvaliteta i karakteristika suzbijanih populacija , ali u značajnom stepenu i od kvaliteta primene pesticida, odnosno karakteristika uređaja za aplikaciju i meteoroloških i drugih uslova u vreme tretmana.
I u suzbijanju komaraca kvalitetna primena insekticida je jedan od osnovnih preduslova za ostvarivanje željenog efekta.Na teritoriji Beograda više od dvadeset godina adulti komaraca se pretežno suzbijaju primenom insekticida iz aviona. Tokom ovog perioda neprekidno je vršena kontrola kvaliteta primene insekticida i prate njihovi efekti na komarce u različitim uslovima, u skladu sa dugoročnim programom suzbijanja štetnih insekata. U tretmanima komaraca od meteoroloških uslova prate se temperatura i brzina vetra a od pokazatelja kvaliteta primene insekticida broj i spektar kapi. Poznato je da ovi parametri značajno uslovljavaju i aktivnost komaraca i distribuciju insekticida, odnosno njihove efekte na komarce i druge insekte.
Kako komarci izbegavaju direktnu sunčevu svetlost, jaku toplotu i suv vazduh, to se i njihova aktivnost po pravilu ispoljava nakon zalaska sunca. Međutim, komarci koji žive u vlažnim šumama su aktivni i za vreme dana. Mada se većina vrsta komaraca ne udaljuje mnogo od svojih legala, zna se da pojedine vrste preleću i po nekoliko desetina kilometara u potrazi za hranom. Zabeleženi su mnogi slučajevi prenosa komaraca brodovima, vozovima, avionima i drugim transportnim sredstvima, ne samo iz jednog u drugi kraj zemlje već iz jedne u drugu državu. Tako je jedna vrsta Anophelesa 1938. godine prenešena brodovima iz Zapadne Afrike na istočnu obalu Brazila, gde je razmnoživši se u velikoj meri prouzrokovao jaku epidemiju malarije. U krajevima sa umerenom klimom komarci se održavaju od jedne do druge godine bilo prezimljavanjem ženki bilo prezimljavanjem larvi jaja. U prvom slučaju, krajem septembra ili u toku oktobra oplođene ženke izaberu pogodan zaklon, gde prezimljavaju. Izbor zimskog zaklona je različit kod različitih vrsta.
1
Prezimele ženke postaju aktivne prvih prolećnih dana, u zavisnosti vremenskih uslova. Kod vrsta koje prezimljavaju u stadijumu larve, ženke uginu u toku septembra i oktobra, pošto predhodno polože jaja. Larve izležene iz tih jaja ostaju u vodi u toku cele zime. Prezimele larve, sproleća sa povećanjem temperature, počinju naglo da se razvijaju, tako da već početkim matra od njih postaju lutke, odnosno odrasli komarci. Po nekim autorima larve mogu da prezimljuju i u santama leda. Vrste koje prezimljavaju polaganjem jaja razvijaju se tek sledeće godine u proleće kada se stvore povoljni uslovi. Jaja položena na zemlju mogu da ostanu viabilna i nekoliko godina i da po dolasku povoljnih uslova počne razvoj komaraca.

Slika 1. Komarac

2. SUZBIJANJE ODRASLIH KOMARACA

Kod suzbijanja komaraca broj terenskih ekipa izvoditelja određuje se na osnovu broja potrebnih uređaja za adulticidni tretman te zadatom području (veličina područja koje mora biti obuhvaćeno tretmanom), s time da je za svaki uređaj koji se koristi sa vozila u pokretu potrebna jedna terenska ekipa od najmanje 2 člana. Za obradu 300 hektara adulticidnim tretmanom u jednom danu potrebno je:

2
– 1 uređaj za hladno zamagljivanje ULV postupkom sa vozila u pokretu kapaciteta rezervoara minimalno 50 litara
– 1 uređaj za toplo zamagljivanje sa vozila u pokretu kapaciteta rezervoara minimalno 50 litara
– 1 prenosni uređaj za toplo zamagljivanje kapaciteta rezervoara minimalno 5 litara.
U područjima specifične okoline nadležni zavod za javno zdravlje donosi odluku o vrsti uređaja koji su potrebni za tretiranje npr. 300 hektara adulticidnim postupkom.
Broj vozila registrovanih za obavljanje delatnosti za prevoz terenskih ekipa izvoditelja i opreme određuje se na osnovu broja uređaja potrebnih za adulticidni tretman na zadatom području, s time da je za svaki uređaj potrebno jedno vozilo.
Suzbijanje odraslih komaraca se sprovodi adulticidnim tretmanima na način da se postigne cilj “15 uboda komaraca u 15 minuta”. Suzbijanje odraslih komaraca adulticidnim tretmanima započinje se u vremenu april-septembar tekuće godine, a obaveštava se grad, sanitarna inspekcija, građani i pčelari putem oglasa u sredstvima

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Jedan komentar na “larvicidne i adultidicdne metode suzbijanja komaraca”

mrkic says:

premalo strana, svega 8

Komentari