Odlomak

Teoretsko metodični okvir rada
U ovom seminarskom radu poći ćemo od sledeće opšte hipoteze: Ako se čovečanstvo ne preorijentiše na korišćenje obnovljivih izvora energije, onda će u bliskoj budućnosti doći do drastičnog smanjenja raspoložive količine energenata koji su neobnovljivi,na prvom mestu mislimo na naftu i ugalj, zbog čega će u svetu nastupiti energetska kriza. Dodatne negativne posledice biće ogromno ekološko zagađenje, kao i globalno zagrevanje prouzrokovano efektom staklene bašte.
Pošto smo u ovom radu pošli sa opštom pretpostavkom koja glasi: Ako se čovečanstvo ne preorijentiše na korišćenje obnovljivih izvora energije, onda će u bliskoj budućnosti nastupiti energetska kriza na globalnom nivou, izvlačimo i dve posebne hipoteze:
1. Ako se Republika Srbija preorijentiše na korišćenje obnovljivih izvora energije, onda će se popraviti kompletna ekonomska i ekološka situacija u zemlji. Ovde se prevashodno misli na smanjenje uvoza mineralnih goriva, prestanak uvoza električne energije, izvoz električne energije, nova radna mesta, kao i smanjenje broja najvećih zagađivača, misleći na prvom mestu na termoelektrane.
2. Ako Republika Srbija shvati ogroman značaj korišćenja obnovljivih izvora energije i omogući građanima Srbije, kroz subvencije i povoljne kredite, da investiraju u ove oblasti, onda će se povećati broj investitora koji će ulagati u obnovljive prirodne resurse.

Svrha ovog rada je da istraži mogućnosti korišćenja obnovljivih izvora energije, na prvom mestu, biomase u Srbiji.
Predmet ovog rada je upoznavanje sa biomasaom uopšte, sa mogućnostima njene primene u Srbiji, kao i sa tehnoločkim procesom njene prerade i dobijanja različitih tipova energije.
Cilj ovog rada je motivisanje čitaoca da na bilo koji način učestvuje u razvoju korišćenja energije biomase u Srbiji, jer svako od nas može dati doprinos u razvitku ove grane energetike.

1. BIOMASA KAO OBNOVLJIV IZVOR ENERGIJE

Biomasa predstavlja najstariji izvor obnovljive energije. Za dobijanje goriva i proizvodnju električne i toplotne energije, biomasa predstavlja biorazgradivi deo proizvoda,otpada i ostataka biološkog porekla iz poljoprivrede (uključujući biljne i životinjske materije), šumarstva i povezanih industrija, kao i biorazgradivi deo industrijskog i komunalnog otpada. Biomasa obuhvata:
• primarne proizvode – nastaju direktnim fotosintetskim korišćenjem sunčeve energije, a obuhvataju biljne kulture i drvo, ostatke povrća, nusproizvode i otpad iz industrije, pre svega drvne i poljoprivredne i
• sekundarne proizvode – indirektno koriste sunčevu energiju, nastaju razgradnjom ili konverzijom organske materije (na primer, životinja) i obuhvataju celokupni plankton,stajnjak i kanalizacioni otpad.
• Bioenergija se može dobiti direktnim sagorevanjem čvrste biomase (šumska biomasa) ili sagorevanjem biogoriva dobijena iz biomase, i to: tečna (bioetanol, biometanol i biodizel) i gasovita (biogas, deponijski gas). S druge strane, biomasa se može podeliti na:
• biomasu iz šumarstva,
• poljoprivrednu biomasu,
• energetske zasade,
• biomasu sa farmi životinja i
• gradski otpad.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari