Odlomak

UVOD
U ovom seminarskom radu sam objasno princip rada, primenu, svojstva, konstrukciju kablova. Pošto se tehnologija razvija iz dana u dan ja sam pokušao da obuhvatim neke po meni od najbitnijih stvari vezanih za ovu temu. Nadam se da će ovaj prikazani materijal nekome pomoći u boljem savladavanju i razumevanju kablova. Unapred se izvinjavam zbog mogućih grešaka koje su načinjene pri nastanku ovog rada.

KABLOVI

Istorijat razvoja kablovske tehnike

Slozeni urbanistički zahtevi u gradskim sredinama vezani za uticaj na okolinu, nemogućnost prodora u centru potrosnje nadzemnim vodovima, ekonomičnost gradnje i odrzavanje kao i pouzdanost i sigurnost u pogonu,što se odlikuje mirnim pogonom sa malim brojem kvarova i bezbednom eksploatacijom, uslovi su da se mreze realizuju energetskim kablovima. Da bi se povećala eksploatacija pouzdanost nadzemnih vodova uvedeni su u eksploataciju samosnosivi kablovski snopovi niskog i srednjeg napona i slaboizolovani nadzemni vodovi. Na ovaj način, kablovski vodovi postaju krvotok u snadbevanju električnom energijom i koriste se za prenos i distribuciju električne energije do potrošača. Ovi zahtevi su bili osnova za brzi razvoj kablovske tehnike, i istorijat od njenih prvih koraka od pre 130 godina do danas kretao se u sledećim etapama:
-Prvi guteparkom izolovani provodnici bili su namenjeni telefonijii telografiji.
-Feeranti 1890 godine konstruiše kabl sa koncentično postavljenim provodnicima, odvodni i povratni vod, koaksijalni kabl, a za izolaciju između koristi papir.
-Dalji razvoj kablovske tehnike je tapkao u mestu do 1930 kada je povećana dialektična čvrstina putem povećanja pritiska ulja. U periodu od 1955 razvijeni su konstrukcije uljnih i gasom punjenih kablova sa hlađenjem. Ideja prenosa informacija optičkim putem i zamena bakarnih provodnika kod telekomunikacionih kablova nastaje 1970 god.

PODELA KABLOVA

Osnovna podela kablova se vrši u zavisnosti od osnovne funkcije prenosa i prema njoj se kablovi mogu svrstati u sledeće grupe:
-energetski kablovi
-telekomunikacioni kablovi
-integralni energetsko-telekomunikacioni kablovi

Druga podela kablova moze se izvršiti prema:
– naponu
– vrsti stuje
– broju zila
– materijalu provodnika
– vrsti izolacije

Kablovi koji tokom celog veka eksploatacije ostanu na jednom mestu su nefleksibilni kablovi, dok su kablovi koji napajaju pokretne potrošače fleksibilni.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 23 stranica
  • Elektrotehnički materijali i komponente Vera Petrovic
  • Školska godina: Vera Petrovic
  • Seminarski radovi, Skripte, Elektrotehnika
  • Srbija,  Beograd,  Visoka škola elektrotehnike i računarstva strukovnih studija   Beograd

Više u Elektrotehnika

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari