Odlomak

1. UVOD
Jednostavnim eksperimentom može se pokazati da kao rezultat međusobnog trljanja (trenja) neki materijali pokazuju svojstvo koje se naziva elektricitet (od grčke reči elektron). Ako na primer trljamo ṧtapić od jantara (plemenita smola) vunenom krpom, natrljani ṧtapić pokazuje svojstvo privlačenja sitnih predmeta, kao ṧto su komadići papira. Sličan fenomen iskazivanja privlačne sile pokazuje i stakleni ṧtap natrljan svilenom krpom.Kao rezultat trenja javlja se električna interakcija tj.Električna sila koja može nadvladati silu gravitacije. Za razliku od sile gravitacije koja je uvek privlačna, rezultat električne interakcije naelektrisanih tela može biti privlačna ili odbojna sila. Na Primer, dva prethodno natrljana staklena ṧtapa međusobno se odbijaju. Temeljem spomenutih eksperimenata može se zaključiti kako postoje dve vrste naelektrisanja. Američki fizičar B. Frenklin smatrao je elektricitet jedinstvenim fluidom koji je imanentan svakoj materiji i koji onda može prelaziti s jednog tela na drugo.Sa obzirom na tadašnja znanja zaključak je bio logičan, ali kako se kasnije pokazalo, neispravan. Ne radi se o fluidu, nego je stvarni uzrok stvaranja statičkog elektriciteta trenjem u unutrašnjoj strukturi materije.Frenklina ovde spominjemo, jer je uveo pojmove pozitivnog i negativnog elektriciteta. Pri tom je smatrao da je telo pozitivno elektrisano, ako mu je količina elektriciteta veća od normalne, odnosno negativno za količinu elektriciteta manju od normalne.
Eksperimenti pokazuju da sile izmedu električnih opterećenja nisu iste kada opterećenja miruju i kada se kreću u odnosu na posmatrača. Najprostiji slučaj je kada sva opterećenja makroskopski miruju. (naravno, na mikroskopskoj skali takvo stanje ne postoji.).

2. ISTORIJA

Drevne kulture širom Mediterana su znale da pojedini objekti, kao što su šipke od ćilibara, pri trljanju sa mačjim krznom mogu da privuku lake predmete poput perja. Tales iz Mileta je 600 godina pre nove ere vršio oglede vezane za statički elektricitet. Iz proučavanja je zaključio da neki materijali, kao mineral magnetita, sami pokazuju magnetne osobine, dok je neke materijale da bi pokazali magnetne osobine potrebno prethodno utrljati, te da se tako ćilibar namagnetisava utrljavanjem, tj. trenjem. Tales je pogrešio verujući da se privlačnost događa zbog magnetnog dejstva, jer će kasnije nauka dokazati vezu između magnetizma i elektriciteta.

Struja će ostati nešto više od intelektualne radoznalosti milenijumima, sve do 1600. godine, kada je engleski naučnik Vilijam Gilbert uspeo pažljivim proučavanjem elektriciteta i magnetizma, da napravi razliku između magnetizma i statičkog elektriciteta proizvedenog trljanjem ćilibarom. On je izmislio novu latinsku reč lectricus (u direktnom prevodu od ćilibara ili poput ćilibara, iz grčke reči za ćilibar ηλεκτρον [elektron]). Ta reč se odnosila na osobinu privlačenja malih objekata nakon trenja. To je asociralo Tomasa Brauna da u svojoj knjizi „Pseudodoxia Epidemica“ 1646. godine po prvi put u istoriji koristi engleske reči električni i struja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Elektrotehnika

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari