Odlomak

Rastavljači

Uvod
Rastavljač(eng.disconnector) је mehanički rasklopni aparat којi služi da vidno odvoji deo postrojenja koji nije pod naponom  od dela postrojenja koji je pod naponom. Kada se u postrojenju obavljaju radovi,on je uvek otvoren. Dakle, rastavljači služe pre svega za zaštitu osoblja,pri čemu položaj noževa mora biti vidljiv.
Rastavljačem se otvara i zatvara strujno kolo kada se prekida ili uključuje neznatna električna struja. On je sposoban da trajno provodi struje u normalnim  uslovima i da u odredjenom trajanju provodi struje u havarijskim uslovima rada, kao što su struje kratkog spoja. Sa rastavljačem se ne sme manipulisati ako je prekidač u zatvorenom položaju, jer bi došlo do prekidanja velike struje u vazduhu što može biti veoma opasno. Rastavljač se normalno ne upotrebljava za prekidanje struje, već se isključenje vrši kada kroz rastavljač ne teče struja. Otvaranjem kontakata rastavljača pojaviće se luk medu kontaktima, posledica čega mogu biti znatna oštećenja u postrojenju. Rastavljač nema, naime, ni uredjaja ni medijuma za gašenje luka. Kad se, medjutim, radi o malim strujama,može se upotrebiti i rastavljač za njihovo prekidanje. Postoji takodje i posebna vrsta rastavljača,rastavljač snage,kojim se može prekidati nazivna struja,ali ne i struja kratkog spoja.
Specijalno,  rastavljačem se može prekidati struja praznog hoda,ili struja kratkih kablova i provodnika i to:
•    struje praznog hoda transformatora nazivne snage (do par stotina kVA)
•    struje opterećenja transformatora nazivne snage (do par desetina kVA)
•    kapacitivne struje zračnih vodova u praznom hodu (daljine do 20 km i nazivnog napona do 10 kV).

Medjutim, fabrike koje proizvode rastavljače ne garantuju obično ni toliku sposobnost rastavljača za prekidanje struje. Treba naglasiti da je za mogućnost isključenja transformatora u praznom hodu merodavna veličina struje namagnetisanja. Struja namagnetisanja može za manje transformatore, do 250 kVA, iznositi 3% do l2 %, a za veće, od 250 kVA do 1600 kVA, od 2%  do 10% nazivne struje. Radi toga je neophodno poznavati veličinu struje magnetisanja prilikom donošenja odluke o isključenju transformatora u praznom hodu. Pri isključenju potrebno je osim toga voditi računa o naponu na stezaljkama transformatora, jer s povišenjem napona raste i struja magnetisanja. Podaci o mogućnostima isključenja pomoću rastavljača vrede samo za rastavljače koji su montirani tako da noževi u uklopljenom stanju stoje vertikalno, jer se tada postiže najbolje gašenje luka. Naročitu pažnju prilikom prekidanja struje rastavljačem treba obratiti na pogon za otvaranje kontakata, jer mora biti osigurano brzo otvaranje, što nije uvek slučaj ako se radi o pogonu s polugama. Prekidanje struje ne sme se vršiti rastavljačima koji nemaju istovremeno otvaranje kontakata sve tri faze.
Jedan je od uslova dobrog funkcionisanja rastavljača da se ne otvori u slučaju kratkog spoja. To se postiže njegovom ispravnom konstrukcijom i izbegavanjem nepovoljnog priključka spojnih vodova koji bi mogli prouzrokovati otvaranje rastavljača. Na slici pod a) prikazan je povoljni, a na slici pod b) nepovoljni položaj priključnih vodova. Sila na nož rastavljača je to veća, što je udaljenost od vodiča manja i što je struja kratkog spoja veća.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Elektrotehnika

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari