Odlomak

1.Uvod

U seminarskom radu prikazana je pouzdanost distributivnog sistema, primjenom automatizacije sa naglaskom na automatske reklozere. Danas zivimo u svijetu globalizacije, gdje je nemoguce zamisliti zivot bez pouzdanog snadbjevaja električnom energijom.Pouzdanost distributivnog sistema značajan je kako za potrošače elktrične energije, tako i za distributera. Jedan od osnovnih zahtjeva koji treba da zadovolji svaki distributer jeste da se postigne što veća pouzdanost u napajanju potrošača. Pouzdanost je jako važna za distrinutivne mreže, a posebno za srednje naponske diustributivne mreže, jer se na tom dijelu sistema događa 80% kvarova. Potrošači vremenom postaju sve više zavisni o električnoj energiji, i oni zahtjevaju pouzdano snadbjevanje. U velikom broju država svijeta potrošači su dobolli pravo za nadoknadu štete koja je pričinjena beznaponskim stanjem, tj distributeri plaćaju penale za vrijeme koje su potrošači bili bez elktrične energije.U elektroenergetskom sistemu BiH penali za ne isporučenu energiju nisu se još počeli naplaćivati, ali se ozbiljno vrše proračuni i analize kao priprema za uvođenje penala. Iz toga razloga naš elektroenergetski sistem bi trebao povećati stepen pouzdanosti u distribuciji električne energije. Jedan od najboljih načina da se poveća pouzdanost, jeste primjena uređaja distributivne automatike ( npr.autosekcionalizeri i autoreklozeri ).Primjenom automatskih reklozera smanjuje se vrijeme trajanja kvara, kao i selektivnost mreže ( isključivanje dijela mreže koja je pod kvarom i brže lociranje mjesta kvara ).

2.Autosekcionalizeri
Autosekcionalizeri su uređaji koji su u sprezi sa zaštitnim uređajima sa strane izvora, kakvi su reklozeri ili prekidači, reaguju i vrše sekcionalizaciju određenog dijela mreže.
Detektori navedeni na slici 1. su detektori sniženog napona i povišene struje. Kada se pojavi struja veća od nominalne i kada je beznaponsko stanje, oni daju nalog brojaču da otpočne brojanje. Autosekcionalizer će da djeluje kada brojač dostigne podešenu vrijednost. Oni izoluju stalne kvarove, i ograničavaju prekide na manje dijelove mreže. Lako je izvršiti kordinaciju sa drugim zaštitnim uređajima u sistemu. Autosekcionalizeri se mogu koristiti umjesto osigurača ili između uređaja za ponovno uključenje i prekidača ( reklozer ) bez dodatnih podešavanja veličina na drugim uređajima. Autosekcionalizere možemo podijeliti na jednofazne i trofazne.
2.1.Jednofazni autosekcionalizeri
Jednofazni autosekcionalizer je dizajniran i postoji u mrežama svijeta dugo kao jedan vid zaštite monofaznih linija. Jednofazni autosekcionalizer mogu biti hidraulični i elektronski. Oni su primarno instalisani iza jednofaznih reklozera za izolovanje kvarova na manje oblasti. Jednostavan unutrašnji mehanizam upravlja radom autosekcionalizera. Mehanizam sadrži niz serijskih veza pobunjućih klema, klipa i pokretnog klipa za obavljanje brojanja i drugih operacija. Autosekcionalizer se otvara automatski a zatvara ručno pomoću ručke koja se nalazi ispod zaštite.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 14 stranica
  • Pouzdanost električnih elemenata i sistema Doc.dr. Hamza Šehović dip.ing.
  • Školska godina: Doc.dr. Hamza Šehović dip.ing.
  • Seminarski radovi, Skripte, Elektrotehnika
  • Bosna i Hercegovina,  Travnik,  Internacionalni Univerzitet Travnik  

Više u Elektrotehnika

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari