Odlomak

UVOD
Sistemi video nadzora primjenjuju se u svrhu zaštite objekta već više desetljeća. Zbog visokih cijena takvi sistemi tada su bili isplativi samo kada su u pitanju bili objekti od posebnog rizika ili važnosti. Izuzetno brzi razvoj tehnologije posljednjih desetak godina doveo je do drastičnog pada cijena i tako su sistemi video nadzora danas mnogo dostupniji i sve prisutniji u poslovnom svijetu.Video nadzor najčešće se primjenjuje u svrhu nadzora u radu sa gotovim novcem u bankama, mjenjačnicama, zaštiti od krađe kupaca, zaposlenika i dostavljača, nadzora vitalnih procesa proizvodnje, utovara/istovara robe, nadzora vanjskih prostora i otvorenih skladišta i parkirališta.Sustavi video nadzora mogu pravovremeno otkriti nepoželjne događaje na objektu ili snimljenim materijalima poslužiti kao dokaz određenog počinjenog kaznenog djela ili druge nastale štete.
Nadalje postoji svakako i preventivni učinak postojanja takvog sustava, u smislu psihološkog djelovanja na osobe potencijalno loših namjera. Unatoč tomu što sustav video nadzora predstavlja ozbiljniju investiciju, dugoročno se takav sustav smanjenjem potencijalne štete i efikasnijem nadzorom nad svakodnevnim poslovanjem svakako isplati.
Projektiranje sustava video nadzora zahtjeva poznavanje karakteristika svih elemenata sustava kako bi odabrani elementi odgovarali potrebama aplikacije.Ukoliko je video nadzor u funkciji zaštite podliježe zakonu o privatnoj zaštiti i projekt ima oznaku tajnosti.
Kod odabira sustava video nadzora u funkciji zaštite prvo treba dobro poznavati probleme štićenog objekta, odnosno napraviti kvalitetnu procjenu ugroženosti. Uz to, potrebno je znati i korisnikove želje i mogućnosti u pogledu kvalitete, komunikacije i veličine sustava.Sve navedeno je početna točka u projektiranju sustava video nadzora.

Elementi sustava video nadzora:

Svaki sustav video nadzora sastoji se od nekoliko osnovnih elemenata, a najvažniji su kamera s objektivom, te centralni uređaj za pregled i snimanje video signala s monitorom.
Kamere možemo ugrubo podijeliti na unutarnje i vanjske, fiksne i pokretne. Ispravno postavljene unutarnje kamere najbolja su prevencija od krađe ili nekakvog oštećenja imovine,odnosno štete koje počine kupci,dobavljači ili sami zaposlenici. Vrstu kamere odabiremo s obzirom na potrebe štićenog prostora. Danas su sve više u upotrebi kamere u boji jer daju više informacija od crno-bijelih kamera.
I. OSNOVE VIDEO NADZORA
Video nadzor je sastavni deo bilo kojeg ozbiljnijeg integralnog sistema obezbeđenja objekta, lica ili materijalnih dobara. Osnovna funkcija sistema video nadzora je pružanje informacije o bezbednosnom statusu na osnovu koje će korisnik, najčešće fizičko obezbeđenje, moći da organizuje odgovarajuće mere zaštite. Arhiviranje video informacija o bezbednosnom statusu štićenog objekta ima mnogostruku namenu u procesu analize bezbednosnog stanja objekta kao i u dokumentovanju incidentnih situacija. Veoma čest korisnik ovih informacija je policija u procesu analize incidenta od faze nastajanja (uzroka) preko odvijanja kriminalnih radnji do procesa utvrđivanja identiteta učesnika i nastalih posledica .

Projektovanja sistema video nadzora je složen proces koji mora da se uklopi u rezultate analize bezbednosne ugroženosti objekta, lica ili materijalnih dobara uz poštovanje svih postojećih specifičnosti objekta, položaja i njegove namene pa sve do uklapanja u tehnologiju rada koja se u njemu odvija.

Sistem video nadzora se sastoji iz:
• potrebnog broja spoljašnjih i unutrašnjih kamera, zavisno od geometrije objekta, mogućih prilaza objektu, rasporeda prostorija koje treba nadgledati
• odgovarajućih objektiva, sa ručnim ili automatskim podešavanjem otvora blende
• kablovskog sistema za prenos video signala
• centralnih uređaja, koji služe za obradu i arhiviranje slika dobijenih od strana kamera, i
• monitora za prikaz slika

Sistemi video nadzora postoje već više od dvadeset pet godina. Počeli su kao 100% analogni sistemi. Opšti razvoj elektronskih tehnologija sa trendom prelaza sa analognih na digitalne odrazio se i na elemente sistema video nadzora. Današnji sistemi su prešli dug put od ranih analognih kamera povezanih na video rekordere do mrežnih kamera i PC servera za video arhiviranje potpuno digitalnih sistema.

Međutim, od potpuno analognog do potpuno digitalnog sistema, postoje nekoliko rešenja koja su delimično digitalna, tj. predstavljaju kombinaciju analogne i digitalne tehnologije. Ova rešenja poseduju određeni broj digitalnih komponenti ali ipak zadržavaju analogni prenos u okviru koga se vrši analogno-digitalna i digitalno analogna konverzija video signala pa zbog toga ne predstavljaju potpuno digitalne sisteme. U pravim digitalnim video sistemima, video slike zadržavaju digitalni oblik na celom putu od kamere kroz kablovski sistem preko IP mreže do video servera i monitoring računara. Osnovne karakteristike ovakvog rešenja su njegova skalabilnost i fleksibilnost rešenja.

U procesu razvoja tehnologija realizacije sistema video nadzora mogu da se razlikuju tri osnovne faze, i to:

1. Potpuno Analogni sistemi: Analogni CCTV sistemi koji koriste video rekordere (VCR)
2. Delimično Digitalni sistemi: Analogni CCTV sistemi koji koriste digitalne video rekordere (DVR), analogni CCTV sistemi koji koriste mrežne digitalne video rekordere (network DVR)
3. Potpuno Digitalni sistemi: Mrežni video sistemi koji koriste mogućnosti računarskih mreža i njenih komponenti za prenos, obradu i prezentaciju slika sa kamera. Osnovni elementi ovih sistema su mrežne ( IP ) kamere, video serveri, mrežni snimači i klient računari sa odgovarajućom softverskom podrškom…

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Elektrotehnika

Više u Skripte

Komentari