Odlomak

Uvod

Prenaponi

Prenapon je svaki napon između faznog voda i zamlje ili između dva fazna voda čija je vrijednost veća od odgovarajuće maksimalne vrijednosti najvišeg napona opreme.
Prenaponi prema uzroku nastanka se mogu podjeliti na dva tipa:

-spoljašni ili atmosferski prenaponi
-unutrašnji prenaponi

Spoljašni ili atmosferski prenaponi usljed atmosferskih pražnjenja (udara groma) u elemente elektroenergetskih objekata ili u njihovu blizinu.Pri direktnim atmosferskim pražnjenjima u elemente elektroenergetskog sistema se pojavljuju vrlo velike struje koje izazivaju visoke napone u objektima,od kojih se oprema u postrojenjima mora zaštititi.U slučaju atmosferskog pražnjenja u blizini elektroenergetskog objekta dolazi indukovanja prenapona ,koji mogu biti opasni u mrežama srednjih i niskih napona.Visina atmosferskih prenapona zavisi od energije atmosferskog pražnjenja,mada se primenom odgovarajućih zaštitnih mreža ograničava na niže vrijednosti.Atmosferski prenaponi su aperiodičnog oblika na mjestu nastanka,mada mogu pri prostiranju da izazovu oscilacije na delovima mreže.U frekvencijskom spektru naponskog talasa nastalog atmosferskim pražnjenjem pojavljuju se najviše učestanosti od 1 Mhz do 5 Mhz koje odgovaraju početnom periodu (čelu talasa).

Atmosferski prenaponi
Atmosferski prenaponi koji se javljaju na nadzemnim vodovima mogu nastati na različite načine. Grom može udariti u zemlju pokraj voda, pri čemu se prenaponi indukuju na provodnicima. Najčešće grom udari u zaštitno uže nadzemnog voda ili u vrh stuba, nakon čega može doći do povratnog preskoka na fazni provodnik. Najopasniji su direktni udari u fazni provodnik, koji nastaju veoma rijetko, ali su ipak mogući. S obzirom na udaljenost između mjesta udara i posmatranog postrojenja mogu se razlikovati tri osnovna slučaja kao na slici 2.2.
a) Slučaj bliskog udara s preskokom: Ovaj slučaj nastaje pri udaru groma u zaštitno uže ili u stub dalekovoda uz preskok na fazni provodnik, ili prilikom udara groma u fazni provodnik uz preskok na stub dalekovoda. Na visinu prenapona veliki uticaj ima otpor uzemljenja dalekovoda.
b) Slučaj bliskog udara u fazni provodnik bez preskoka: Bliski udar modeluje se strujnim izvorom. Ako je Zg tasni otpor groma, Zv talasni otpor voda, onda pri tome slijedi Zg >> Zv . Talasi se šire na obje strane od mjesta udara, a napon talasa dobija se kao proizvod dijela struje groma i talasnog otpora voda. Ovo je najkritičniji slučaj pri razmatranjima o prenaponskoj zaštiti.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Elektrotehnika

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari