Odlomak

Neželjena dejstva lekova
Neželjenim dejstvima lekova se smatraju sve štetne promene koje se javljaju u toku lečenja. One su ponekad vrlo izražene i nalažu neophodno smanjenje doze leka ili prekid lečenja, čak i u slučaju kad je ono veoma uspešno.
Sistemna oštećenja organizma lekovima
Opšta štetna delovanja lekova mogu nastati prilikom sistemne primene lekoca u stomatološkoj praksi (opšti anestetici, analgetici, sedativi i dr.), ali se, pod izvesnim uslovima, vide i posle resorpcije lokalno aplikovanih lekova u usnoj duplji (lokalni anestetici, vazokonstriktori, kortikosteroidi i dr.). Ovi poremećaji su ponekad veoma teški i opasni, ali se, na sreću, vidu u srazmerno malog broja lečenih bolesnika. Mehanizam nastajanja štetnih efekata lekova često je nedovonjno poznat te je ove efekte teško svrstati na zadovoljavajući način. U praksi se obično razlikuju sledeći poremećaji: uzgredni efekti i sekundarni efekti, toksični efekti, alergijski poremećaji, idiosinkrazija i zavisnost od leka.
Uzgredna i sekundarna dejstva
Karakteristično farmakološko dejstvo je najvažnije za terapijsku primenu leka i naziva se glavnim dejstvom. Međutim, gotovo po pravilu lek istovremeno prouzrokuje i niz drugih farmakoloških efekata koji mogu biti izraženi u manjem ili većem stepenu. Atropin, na primer, smanjuje sekreciju pljuvačnih žčezda i prouzrokuje sušenje usta. Ovaj lek se stoga primenjuje u stomatologiji kad je uobičajeni mehanički postupak nedovoljan za otklanjanje pnjuvačke iz usta. Međutim, stropin istovremeno deluje na oko i druge organe i prouzrokuje niz drugih farmakoloških efekata (poremećaj vida, ubrzan rad srca i drugo).
Ova uzgredna farmakološka dejstva obično ne ometaju terapijsku primenu leka a ponekad mogu biti i poželjna. Takav je slučaj, na primer, sa sedativnim dejstvom antihistaminika koje je poželjno u suzbijanju nesnosnog svraba u toku alergijskih poremećaja. Međutim, u većini slučajeva uzgredni efekti predstavljaju neželjena dejstva leka. Neposredno, primerno dejstvo leka ponekad je praćeno sekundarnim pojavama koje su obično neželjene.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Farmacija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari