Odlomak

1. UVOD
Obnovljivi izvori energije, nekada označavani i kao trajni izvori predstavljaju energetske resurse koji se koriste za proizvodnju električne energije ili toplotne energije, odnosno svaki koristan rad, a čije rezerve se konstantno ili ciklično obnavljaju.
Sam naziv obnovljivi , kao i trajni , potiče od činjenice da se energija troši u iznosu koji ne premašuje brzinu kojom se stvara u prirodi. Neki put se medju obnovljive izvore svrstavaju i oni izvori za koje se tvrdi da su rezerve tolike da se mogu eksploatisati milionima godina. Ovo je u suprotnosti sa neobnovljivim izvorima kojima su rezerve procenjene na desetine ili stotine godina, do je njihovo stvaranje trajalo desetinama miliona godina. Obnovljivi izvori energije  se nalaze u prirodi i obnavljaju se u celosti ili delimično (Sunce, biomasa voda, vetar, geotermalni izvori). Sve zemlje nastoje da povećaju učešće obnovljivih izvora energija u svom energetskom bilansu, jer su procenjene rezerve  neobnovljivih izvora energije (fosilnih goriva) ograničene i nedovoljne da zadovolje rastuće potrebe za energijom. Teoretski potencijal obnovljivih izvora energije je veoma velik, ali tehnološki nivo značajno ograničava iskorišćenje tog potencijala. Razvojem tehnologija će rasti učešće obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji energije.
Tri osnovna primarna izvora obnovljivih izvora energije su:
1. Termonuklearne reakcije na Suncu (sunčeva energija, energija biološkog porekla, energija vetra itd.)
2. Raspadanje izotopa u dubini Zemlje (geotermalna energija i sl.)
3. Gravitaciono delovanje planeta (energija morskih menai sl.)
Od Sunčeve energije potiče većina drugih izvora na primer: energija fosilnih goriva, vodenih tokova, vetra itd. Toplotna energija koja zračenjem dolazi na Zemlju sa Sunca je najveći izvor energije. Potencijal energije iz dubine Zemlje je znatno manji od dozračene energije Sunca, dok je najmanji potencijal delovanja planete.
Obnovljivi izvori energije mogu se podeliti u nekoliko osnovnih. Jedna podela je na:
•    Solarnu (sunčevu) energiju
•    Energiju vetra
•    Energiju vodenih tokova
•    Energiju vodonika
•    Energiju biomase
•    Energiju iz okoline
Iz ovih primarnih izvora energije se dobija električna, toplotna i hemijska energija.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Fizika

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari