Odlomak

1. UVOD

Ultrazvuk (UZ) je zvuk čija je frekvencija iznad gornje granice čujnosti za normalno ljudsko uho, a koja iznosi 20 kHz (20000 herca).

Neke životinje (npr. psi, delfini,šišmiši,miševi,…) mogu čuti ultrazvuk, jer imaju višu gornju graničnu frekvenciju od čovjeka. Mlađe osobe, a posebno djeca, mogu čuti neke zvukove visokih frekvencija.Što je covjek stariji, gornja granica čujnosti mu pada,što znači da sve slabije čuje zvukove visokih frekvencija. Visoke zvučne frekvencije sastavni dio spektra frekvencija, koje proizvodi neki izvor zvuka, a spektar zvučnih frekvencija čini boju zvuka. Opadanjem čujnosti visokih frekvencija starenjem, starijim ljudima se mijenjaju i boje zvuka,što znači da sinfonijski orkestar ili zvuk violine drugačije čuje dete od 6, odrastao čovjek od 30, ili starac od 80 godina.

Najpoznatija primjena zvuka u medicini – ultrazvučna dijagnostika, no koristi se i u mnoge druge svrhe. Princip korišćenja je vrlo jednostavan. Odašilje se ultrazvučni talas, koji se odbija od prepreke te se, prema vremenu potrebnom da se talas vrati,odredjuje udaljenost i oblik objekta. Najčešća frekvencijska područja upotrebe UZ su izmedju 23 kHz i cca 10 MHz. ultrazvuk se može proizvesti mehaničkim putem, na primjer različitim “sviralama“. Mnogo češći i efikasniji način je električko stvaranje ultrazvuka odgovarajućim pretvaračima, koji se napajaju iz odgovarajućih elektroničkih generatora.

U medicini ultrazvuk počinje da se koristi 1937. godine. Braća Dussig, ultrazvučnom metodom su pokušali da prikažu snimak moždanih komora odrasle osobe. Ovaj eksperiment nije dao rezultate, pošto ultrazvučni talas nije prolazio kroz skelet lobanje. Amerikanci Ludwig i Stutherz 1949. godine koristeći pulsni ultrazvučni talas prvi su dali prikaz slike kamenca u žučnoj kesici.

1956. godine Škotlanđanin Ian Donald uveo je upotrebu ultrazvuka kao dijagnostičke metode u medicini. On je primjenom “jednodimenzionalne” A slike prvi izvršio mjerenje prečnika glave ploda. Ovi prvi uređaji bili su veoma glomazni, i zahtjevali su potpuno uranjanje pacijentkinje u vodeno kupatilo.

Proizvodnja ultrazvučnih aparata opšte upotrebe u komercijalne svrhe počela je u SAD 1963. godine. Ovi uređaji omogućili su prikazivanje snimka u dvije dimenzije, čime je potisnuta upotreba aparata sa jednodimenzionalnom A slikom. Krajem 1970. godine, počinje upotreba ultrazvučnih aparata sa slikom u realnom vremenu, dok je sredinom 1984. godine konstrukcijom Dopler aparata, omogućena i primena ultrazvuka u analizi protoka krvi u krvnim sudovima.

2. PRIMJENA I DJELOVANJE ULTRAZVUKA

Primjena ultrazvuka je izuzetno široka. Upotrebljava se u medicini, mjerenju,energetici, pomorstvu, tehnologiji i vodjenju najrazličitijih procesa farmacije, hemije, biologije, veterine, defektoskopiji itd.

• Medicina: dijagnostika, terapija, hirurgija.
• Mjerenja: udaljenost, debljina, dubina, protok.
• Energetika: emulgiranje,čišćenje, podvodna komunikacija.
• Pomorstvo: ribolov, mine, torpeda, podmornice, komunikacije.
• Tehnologija: katalizatori, otkrivanje nafte, brojanje i kontrola zavarivanja, oblikovanje proizvoda, obrada rastopa.
• Biologija: terapija vena i arterija, defektoskopija, ispitivanje materijala bez razaranja,ispitivanje zavarenih spojeva.
3. PRIMJENA ULTRAZVUKA U MEDICINI
Ultrazvučna dijagnostika predstavlja veoma modernu i rasprostranjenu dijagnostičku proceduru kojom se, na potpuno bezbolan i neškodljiv način, mogu dijagnostikovati različita oboljenja.

Primjena UZ u kardiologiji, gastroenterologiji, urologiji, endokrinologiji,ginekologiji, onkologiji, reumatologiji, ortopediji, itd. olakšava postavljanje pravilne dijagnoze. Primjena Doppler tehnike, pomoću koje se mjere brzine protoka krvi kroz arterijske i venske krvne sudove i šupljine srca, omogućava rano postavljanje dijagnoze poremećene ishranjenosti odgovarajućih organa.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Fizika

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari