Odlomak

Južna Azija
U fizičko geografskom smislu, Južna azija obuhvata Indijski potkoninent sa pustinjom Tar na zapadu i deltom Ganga i Bramaputre na istoku. Ako bismo to posmatrali kroz prizmu političke karte, Južna Azija podrazumijeva nekoliko država: Pakistan, Indiju, Nepal, Butan, Bangladeš i Šri Lanku(ostrvo).

Cijelim regionom dominiraju visoki planinski vijenci Himalaja na sjeveru koji su prirodna granica prema Kini ali i ogrmnom poluvostrvu azijskog kontinenta odakle dolaze hladna vazdušna strujanja. Južno od Himalaja prostire se Hindustanska nizija sa rijekama Gangom i Bramaputrom, a na zapadu nizijska zona prelazi u pustinju Tar(oko toja rijeke Ind) Najveći dio Indijskog poluostrva zauzima visoravan Dekan, koja je sa zapada i istoka ograđena vijencima Zapadnih i Istoćnih Gata. Regionu pripada ostrvo Cejlon(država Šri Lanka).

Klima Južne Azije je jedinstvena, monsunska klima. Nastaje usljed spleta dejstva više različitih klimatskoh faktora: geografske širine(zona tropskih i suptropskih širina), rasporeda kopna i mora (Indijsko poluostrvo se brže zagrijava, ali i hladi od susjednih voda Indijskog okeana), opšte cirkulacije atmosfere(jugoistočni pasat duva na južnoj hemisferi do ekvatora, ali u vrijeme ljenje dugodnevnice na sjevernoj hemisveri, ovaj pasat prelazi dio preko ekvatora i dolazi na teritoriju Indijskog poluostrva iz pravca jugozapada noseći veliku količinu vode), nadmorske visine.Monsunska klima vlada na najvećem dijelu Indije i Bangladeša dok je u Pakistanu razvijena pustinjska i polupustinjska klima, a na Himalajima planinska. Pustinja Tar se ovdje razvila zbog toga što je jugozapadni vjetrovi ne donose znatniju količinu padavina ovom prostoru. Vlažni monsun duva tokom perioda jun-septembar, a zimski monsun koji je skoro neosjetan (1m/s), duva iz pravac kopna prema moru, u periodu novembar-mart.
Stanovništvo
Južna Azija je zajedno sa Istočnom Azijom najnaseljenije područje na svijetu. Stanovništvo je skoncentrisano u dolinama velikih rijeka(poljoprivredne oblasti). Time se gustina naseljenosti u ovim zonama veoma povećala, tako da neke zemlje poput Bangladeša, danas imaju najveću prosječnu gustinu naseljenosti u svijetu(ali i veoma visoku agrarnu gustinu naseljenosti). Prirodni priraštaj je takođe visok, pri čemu su godišnje stope rasta među najvišim u svijetu.

Indija zauzima oko 3,2 miliona km2 površine Indijskog poluostrva i u njoj živi 1,186 milijardi stanovnika. To je najmnogoljudnija zemlja regiona i druga po broju stanovnika u Aziji i u svijetu. Visoka je koncentracija stanovništva u dolinama rijeka i na poljoprivrednim površinama. Kada govorimo o privrednoj strukturi, u Indiji je dominantna poljoprivreda, a iza nje slijedi trgovina sa nevjerovatnih 15 miliona prodajnih objekata zemlje. Poljoprivreda je dominantan sektor u Indiji, gdje je preko 70% stanovništva vezano za ovu djelatnost, ona je slabo razvijena i zavisi od klimatskih i vremenskih uticaja. Zemljoradnja je apsolutno dominantna pri čemu je zastupljenija kultura pirinač(istočni dio zemlje) pšenica i ostale žitarice zastupljene su na visoravni Dekan u prostorima suvlje klime. Stočarstvo je ekstenzivnog tipa i dominantno mlječnog. Indija je zemlja sa najvećim fondom goveda na svijetu, ali zbog svojih religijskih uvjerenja ne konzumira se goveđe meso(hinduizam) odnosno svinjsko meso(islam).

Energetika je ključna za mondernizaciju Indijske privrede. Zbog toga se razvojni planovi države usmjeravaju ka izgradnji osnovne elektroenergetske ifrastrukture. Indija ima velike rezerve uglja ali nema dovoljno razvijenu mrežu kojom bi se izvršio njegov transport do elektrana.

Pakistan pripada regionu Južna Azija i zauzima njen zapadni dio sa pustinjom Tar i dolinom rijeke Ind kao dominantnim regionalnim cjelinama. Spada u 10 najvećih zemalja u svijetu. Pakistan je zemlja u razvoju čiji su progresivni ekonomski razvoj prošlosti ometala politička danas se Pakistan od jedne dominantno poljoprivredne zemlje transformiše u zemlju sa jakim sektorom usluga. Poljoprivreda obuhvata svega oko 20%.
Bangladeš zauzima centralni položaj u delti Ganga i Bramaputre, izlazeći južnim dijelom na Bengalsi zaliv. Poljoprivreda je dominantna djelatnost a od industrije dominira tekstilna. Skoro otkrivene rezerve nafte danas otvaraju veliku dilemu da li ih koristiti pokretanje domaće industrije ili ih izvoziti
Ostale zemlje regiona su mnogo manje po prostranstvu i broju stanovnika, a u odnosu na pomenute su manjeg ekonomskog i geopolitičkog značaja za region.

• Nepal zauzima južne vijence Himalaja a južnim dijelom zalazi u tropske vlažne šume. Jedna je od najsiromašnijih zemalja svijeta. Turizam koji je u začetku ima potencijal ali turisti koji ga posjećuju troše veoma malo. Teška politička situacija 2006 godine zemlju je dovela do ratnih sukoba nakon kojih je 2008 godine skinut dotadašnji kralj i proglašena republika
• Butan je mala država koja se našla između dvije velike azijske zemlje Kine i Indije. Najvažniji potencijali su drvo, hidroenergija i turizam.

• Šri Lanka predstavljena je ostrvom Cejlon i većim brojem manjih ostrva. Nezavisnost od Britanije je dobila 1948 godine. Politička nestabilnost i građanski rat zemlju su osiromašili, a posebno veliki udarac bio je nalet cunamija 2004 godine. Dominira plantaška poljoprivreda(čaj, kaučuk, kokosova palma)
• Maldivi nezavisna država koja se sastoji od većeg broja ostrva u Indijskom okeanu. Ovaj arhipelah je karakterističan po izuzetnim prirodnim resursima koji su stvorili odličnu podlogu za razvoj primorskog turizma.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Geografija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari