Odlomak

Migracije
Pojam migracije se odnosi na svako kretanje ljudi, biljaka, životinja ili objekata iz različitih razloga.
Migracije obuhvataju dva vida kretanja:
1. Emigraciju (iseljavanje)
2. Imigraciju (useljavanje)
Kada govorimo o migracijama, uglavnom mislimo na migracije ljudi i životinja koje su vezane za ratove, prirodne katastrofe, nedostatak hrane, pijaće vode, itd. Međutim pojam migracije je mnogo širi i on obuhvata:
1. Ekološke migracije (migracije ljudi, životinja, biljaka)
2. Pojam migracija koji se koristi u nauci (npr. migracije ćelija u biologiji, difuzija u fizici, kretanje različitih materija posmatrano mikroskopski, itd.)
3. Pojam migracija koji se koristi u elektrotehnici (npr. sistemske migracije, tj. pomeranje programa sa
jedne platforme na drugu, pomeranje različitih informacija, premeštanje korisničkog okruženja između različitih računara ili operativnih sistema, itd. ) kao i mnoge druge vidove migracija.

Prirodni resursi i njihovo iscrpljivanje
Prirodni resursi su supstance koje se nalaze u prirodi, a koje se smatraju vrednim u njihovoj relativno nepromenjenoj prirodnoj formi. Za proizvod možemo reći da je prirodni resurs ukoliko je on na neki način prerađen, na primer ekstrahovan ili pročišćen. Zbog toga možemo rudarstvo, vađenje plina, ribarstvo i šumarstvo se smatrati industrijama prirodnih resursa.
Prirodni resursi su, najčešće, podeljeni na obnovljive i neobnovljive resurse. Obnovljivi re-
sursi su resursi koji se mogu samosta-
lno obnavljati, naravno ukoliko je eksploatacija tog resursa pravilna i planski osmišljena. Neobnovljivi resursi su takođe obnovljivi, ali je za njihovo obnavljanje potreban veoma dug vremenski period, pa ih nazivamo neobnovljivim.
U obnovljive resurse ubrajamo vodu, Sunčevu energiju, snagu vetra, biomasu, zemljište, itd., dok u neobnovljive resurse ubrajamo naftu, ugalj, mineralna i rudna bogatstva, prirodni gas, itd.
Resursi se, takođe, dele na osnovu njihovog porekla na biotičke i abiotičke. Biotički resursi se dobijaju iz životinja i biljaka (živi svet). Abiotički resursi se dobijaju iz neživog sveta, npr. iz zemlje, vode ili vazduha, i to su npr. minerali i energetski resursi. Prirodni resursi su prirodni kapital pretvoren u proizvodne jedinice koje
ulaze u proces infrastrukturnog kapitala. Pod tim podrazumevamo zemljište, drvo, naftu, minerale, kao i ostala dobra, koja se, manje-više, eksploatišu iz zemlje.
Prirodni resursi jedne zemlje često određuju njeno bogatstvo i status u svetskom ekonomskom sistemu, ali određuju i politički uticaj te zemlje.
Poslednjih godina se često govori u problemima koji čekaju čovečanstvo ukoliko se iscrpljivanje resursa nastavi tempom kojim se oni danas iscrpljuju, tako da postoje mnogobrojni zagovornici održivog razvoja, u smislu racionalnog korišćenja resursa i njihovog očuvanja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Geografija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari