Odlomak

1. Uvod

Brušenje je proizvodni postupak mašinske obrade odvajanjem čestica koji skida promenjiv presek strugotine. Postupak se koristi kao jedan od završnih obrada, jer njime postižemo veliku tačnost i kvalitet površine uskih tolerancija. Fino brušenje postiže stepen rapavosti od N3 do N5 i tolerancije u razredu od it5 do it6. Osnovna svojstva brušenja su velike glavne brzine sečenja, uz male posmične brzine i alat bez geometrije, oblik alata je različit i neujednačen. Glavna podela brušenja je na mašinski i ručno brušenje.

Osnova ručnog brušenja je što jednoličnije prelaženje brusnim sredstvom po površini obratka, kako bi se dobila ujednačena površina. Osnovni alat za ručno brušenje je papirnata ili platnena traka na kojoj su nalepljena brusna zrnca. Osim brusnih traka, brusna zrnca se mogu koristiti na više načina: kao brusna ploča, kao brusni kameni (zrnca sortirana i povezana potrebnim vezan) iu obliku samih brusnih zrnaca koja se nasipavaju na mesto obrade. Oblici papirnih ili platnenih traka su: brusni papir u rolni, brusni papir u listovima, brusni papir u trakama, okrugli brusni papiri (fiber diskovi), brusni papir specijalnih oblika (npr. Delta brusni papir), brusni papiri u lamelnim pločama. Kako je svojstvo brušenja velika brzina rezanja, a nju je teško ručno ostvariti, kod ručnog brušenja često se koriste ručni alati sa pogonom (bilo električnim, akumulatorskim ili pneumatskim pogonom).

Ručni alat za brušenje šmirglom je ručna brusilica ili alat sa električnim pogonom – vibraciona (oscilatorski) brusilica. Osovina rotora elektromotora je spojena na ekscentar u radnoj ploči brusilice i time omogućava brzo oscilovanje radne ploče, na kojoj je pričvršćen šmirglu. Ručna električna brusilica sa trakom ima dva valjka preko kojih je zategnuta brusna traka. Jedan valjak je pogonski (spojen je sa elektromotorom), dok drugi služi za pravilno zatezanje i zatezanje trake. Rotacione ručne brusilice mogu imati električni ili pneumatski pogon. Brusni papir se učvršćuje zavrtnjem ili se nalijepi na rotacionu ploču “čičkom”. Rotaciona ploča osim kružnog glavnog gibanja može imati i translacijska gibanja (vibrira). Multi brusilice su za brušenje u uglovima i na nepristupačnim mestima. Kod ovih ručnih brusilica, gibanje alata je vibracija ili oscilacija.

Osim jednostavnih brusnih papira i traka, za brušenje se koriste i različite lamelaste brusne ploče. To su brusevi sastavnjeni od niza brusnih papira ili brusnih tkanina, posloženih u niz, radijalno ili aksijalno za finija brušenja. Koriste se na rotacionim brusilicama.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari