Odlomak

1.    INFORMACIONI SISTEMI

Sistem porazumijeva skup povezanih i interaktivnih elemenata objedinjenih u jednu cjelinu.
Definišući informacione sisteme, sisteme možemo posmatrati kao grupu međusobno povezanih komponenti koje rade zajedno na zadatku prihvatanja ulaza (input-a) i generisanja odgovarajućih izlaza (output-a) organizovanim procesom transformisanja.
Osnovni elementi informacionog sistema su:
– hardver,
– softver,
– kadrovi i
– organizacija.
Hardver predstvalja materijalnu (opipljivu) osnovu informacionog sistema, u koju ubrajamo: elektronski racunar, ulazno – izlazne uređaje, uređaje za prenos podataka na daljinu i drugu opremu neophodnu za obradu podataka.
Softver obuhvata materijalne elemente informacionog sistema, kao što su : programi, rutine, procedure,  organizaciju, obradu podataka i obezbjeđenje informacija.
Kadrovi – su timovi stručnjaka koji organizuju elektronske obrade podataka, sistem analitičara, programera, operatora i korisnika informacionog sistema.
Organizacija obuhvata razlicite organizacijske postupke, metode i nacine povezivanja ostalih podsistema u skladnu, funkcionalnu i ekonomicnu uslugu.
Informacioni sistemi predstavljaju organizovanu kombinaciju ljudi, hardvera, softvera, komunikacionih mreža  i resursa podataka, koji sakupljaju, transformišu i prenose informacije u okviru neke organizacije. Oni u sebi sadrže tri komponente:
– Input- On omogućava prihvatanje i prilagođavanje ulaza u sistem za njihovu obradu;
– Procesuioranje- koje predstavlja proces transformisanja ulaza u odgovarajuće izlaze i
– Output- koji podrazumijeva transfer izlaza, koji je dobijen kao rezultat procesiranja

Za razliku od proizvodnih sistema koji na ulazu prihvataju materijale za dobijanje finalnog proizvoda kao output-a, kod informacionih sistema input predstavlja informaciju koja se procesira u proizvodne informacije kao izlaz.
Pored nabrojanih sistemi najčešće uključuju i dvije dodatne komponente : feedback, odnosno povratne informacije i kontrolu. Takvi sistemi nazivaju se cybernetic sistemi (samoregulacioni sistemi).
Informacioni sistem pomaže ljudima u njihovoj međusobnoj komunikaciji, pri čemu koriste vbrojne uređaje, procedure za obradu podataka, komunikacione kanale i uskaldištene podatke.

Osnovne odlike informacionih sistema su:
• Pravovremenost i relevantnost (Pravovremenost i relevantnost su osnovni zadaci svakog IS s obzirom da se na osnovu takvih informacija mogu donositi pravovremene i odgovarajuce odluke);
• Modularnost i kompatibilnost (Modularnost predstavlja mogucnost izrade informacionog sistema u obliku veceg broja zasebnih zaokruženih celina izmedu kojih postoji takva mogucnost povezivanja da gledano u celini predstavlja jedinstven sistem. Kompatibilnost (hardverska) – u podrucju obrade podataka kompatibilnim se smatraju uredaji koji se mogu uzajamno prepricavati i funkcionisati).
• Kompatibilnost (softverska) odnosno mogucnost izvođenja određenih aplikativnih rješenja na različitim tipovima računara ili operativnih sistema.
• Jednostavnost (podrazumijeva mogucnost da korisnici brzo ovladaju njegovim mogucnostima i da ga kao takvog prihvate)
Organizacija obuhvata različite organizacijske postupke, metode i načine povezivanja ostalih podsistema u skladnu, funkcionalnu i ekonomičnu uslugu.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari