Odlomak

UVOD

Istorija trgovanja ljudimakreće od robovlasničkog odnosa u starom Egiptu, Grčkoj i Rimu. Novi svjetski poredak donio je nove oblike trgovanja ljudima ali uvijek sa istim ciljem- sticanje materijalne ili neke druge koristi. Muškarci, žene i djrca su tokom cijele istorije čovječanstva bili  polno i ekonomski iskorištavani.
Danas takođe podjednako izloženi opsnosti  od trgovaca  ljudima zbog polnog i ekonomskog iskorištavanja. Trgovina ljudima je najrasprostranjenija u Južnoj Americi, Aziji i Africi. U Evropi je ono postalo gorući problem nakon raspada SSSR-a krajem 80-tih godina prošlog vijeka zbog ekonomskih migracijatj. Potrage za boljim životom na zapadu.
Prema procjeni UN-a u svijetu se svake godine trguje sa dva do četiri miliona ljudi. Oko 200 hiljada ljudi je nezakonito odvedeno u Evropu svake godine, od čega je najveća većina namjenjena seksualnom izrabljivanju.

Osamdeset posto žrtava trgovine ljudima preko međunarodnih granica su žene a sedamdeset šposto tih  žena i djevojaka  prodano je za seksualno izrabljivanje. Procjenjuje se da godišnji prihod od trgovine ljudima iznosi između sedam i trinaest milijardi dolara.

U seminarskom  radu predstavljeni su osnovni elementi organizovanog kriminaliteta, trgovine ljudima.

 

 

 

 

2. POJAM I OSNOVNE KARAKTERISTIKE  ORGANIZOVANOG KRIMINALITETA

2.1. Pojam organizovanog kriminaliteta

U svijetu i kod nas prisutna su različita mišljenja u pogledu definisanja pojma organizovanog kriminaliteta, tako da dans još uvijek nema univerzalne definicije sadržaja ovoga pojma. Osnovni problem se ispoljava u različitim shvatanjima u odnosu na to da li su svi oblici organizovanog kriminaliteta predstavljaju i organizovani kriminalitet, odnosno koji su to bitni uslovi  koji su nužni za postojanje organizovanog kriminaliteta, tj. Da li postoji organizovani kriminalitet i kada nije uspostavljena veza kriminalne organizacije sa predstavnicima  državnih, političkih, privrednih, finansijskih i drugih relevantnih struktura. Stoga nije ništa iznenađujuće što se u naučnim i stručnim radovima stranih i domaćih autora mogu naći mnoge definicije organizovanog kriminaliteta, pa bez obzira na neke njihove sličnosti, razlike, nejasnoće, može se reći da je prisutno toliko definicija organizovanog kriminaliteta koliko i autora koji se bave ovom problematikom.
Analiza krivičnih djela može se vršiti na razne načinei po osnovu različitih kriterijuma. Sa stanovišta organizovanog pristupa izvršenja krivičnih djela, ista se mogu posmatrati prma broju učinilaca, te mogi biti učinjena pojedinačno i grupno, a prema načinu izvšenja mogu biti bez predhodne pripreme ili organizovano izvršena, pri čemu izvršioci mogu biti početnici, prigodni učinioci i profrsionalni učinioci, koji su uglavnom specjalizovani za vršenje određene vrste krivičnih djela. Sasvim je logično da se teža i složenija krivična djela rjeđe mogu uspješno izvršiti brz predhodnih priprema koje obuhvataju planiranje samog načina i toka  izvršenja krivičnog djela i djelatnost i ponašanje nakon njegovog izvršenja. Cilj pvakvog pristupa u izvršenj krivičnog djela, pored njegovog usoješnog izvršenja, jeste i onemogućavanje i otežavanje otkrivanja učinioca i pronalaženja i obezbjeđenja dokaza.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari