Odlomak

Uvod:

Tartif je jedno od najznačajnijih Molijerovih dela. To je komedija u pet činova, napisana u aleksandrincu. U ovoj komediji Molijer kritikuje religiozno licemerje. Tema ovog komada uzrokovala je zabrane njenog javnog izvođenja od premijere u Versaju 1664, pa sve do 1669. godine.
Uticaj koji je u ovo delo imalo na društvo, može se raspoznati i po činjenici da je na tri jezika (francuski, engleski i španski) usvojen termin „tartif“, za označavanje licemerne osobe, odnosno osoba koje se hvale vrlinama kojima ne raspolažu. Tako da je Tartif i danas simbol licemerja i lakmus za iskrenost i laž u jednom društvu.

O piscu:
Jean-Baptiste Poquelin, poznatiji kao Molière rođen je u Parizu 15. januara 1622 a umro je 17. februara 1673.
Bio je francuski scenarist,glumac , književnik kao i jedan od velikana humoristične satire.
Molijerev otac bio dvorski dekorater i imao je titulu kraljevskog sluge, što je za jednog građanina u tom vrijemenu predstavljlo značajan društveni uspjeh. Stoga je porodica je mladom Molieru bila u mogućnosti da pruži srednje i više obrazovanje, što je u to vrijeme značilo manje ili više osigurana budućnost. Činjenica da je rođeni Parižanin svakako nije bez značaja, jer je taj grad jednim svojim likom u francuskoj kulturi uvijek predstavljao simbol živog, pronicljivog,vedrog , kritičkog duha. Od tada, Moliere kao nemirnog mladića uvijek je više privlačio svjetlucav sjaj umetničog života punog borbe i neizvjesnosti od srećne monotonije građanske sudbine.
Jedan dio njegovog života odvija se u pokrajini Franuske gdje se potkovao sirovim, narodskim homorom koji će mu kasnije mnogo koristiti u radu. 1658 vraća se u Pariz, gdje je započinje ozbiljnu glumačku, režisersku i književnu karijeru. U periodu od 1659 do 1673, napisao je više od 30 dijela, u stvari sva svoja djela . Umro je u 1673.
Pošto je živio u sedamnaestom vijeku, u vijeku političkog i vjerskog apsolutizma,a takav apsolutizam stvara povoljne uslove za stvaranje licimera, Moliere dobija nepresušan izvor tema za pisanje ,,Tartifa”.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari