Odlomak

„Družina Sinji galeb“ – Tone Seliškar

Izgnanikov sin – Galebovo ostrvo je bilo usko i dugačko. Ispod jednog brda je bilo ribarsko selo u kome je bilo osam kućica, osam ribarskih porodica, koje su živele u bedi i nemaštini. Tu je bila i jedna mala crkva ispod koje je, sa druge strane brda, bila najstarija kuća u selu, sazidana od kamena, koja se već odavno počela rušiti, a u kojoj je živeo 12-ogodišnji dečak Ivo. Ivova majka je umrla kada kada mu je otac proteran sa ostrva, jer je proćerdao sav novac meštana koji je bio namenjen za kupovinu velike lađe, koja je trebalo da zameni njihove male barke, i tako ih doveo do prosjačkog štapa. Meštani su hteli da ga ubiju, ali ga je spasao stari Just. Ivo, iako nije bio kriv, progonjen je i odbačen od strane meštana, jedino su samilosne žene i stari Just vodili računa o njemu. Ivo je žudeo za svetom, za slobodom, ostrvo je za njega bilo suviše malo, ali ga je stari Just odvraćao od takvih misli. Često se pitao šta je sa njegovim ocem, da li je živ.
Izgnanik se vraća – Ivov otac se jedne noći vratio, sad već ostareo, slab, sed. Zatekao je Iva kao u sobi spava. Ljubio je sliku svoje pokojne žene Marije. Obojica su plakali od sreće.
Izgnanikova smrt – Ivo je sutradan otišao i rekao starom Justu da se otac vratio. Just nije mogao da veruje koliko se promenio taj stari, lepi Brazilac, koji ga je molio da mu dozvoli da umre kod kuće. Just je video da je Brazilac na samrti. Brazilac je pričao Justu koliko se namučio da bi vrati novac meštanima, koliko je propatio od izgnanstva. Ivu je u amanet ostavio svoju lepu zamisao (da svi ribari sa ostrva rade zajedno) i Sinjeg galeba, a potom je izdahnuo. Nakon što je sahranio oca, Ivo je dve agave zasadio na njegov grob i doneo snažnu odluku da krene putem kojim ga je otac usmerio.
Družina Sinji galeb – Ribar Just je udovac već nekoliko godina (a ima negde oko 70 godina). Njegov stariji sin Petar je upravljao njegovom jedrilicom „Sveti Just“ prevozeći kamen iz kamenoloma u obližnje gradove. Justova kćerka jedinica se zvala Mileva. Bila je crvenokosa, rumena, dobroćudna i uvek nasmejana devojka. Sa svim dečacima se družila, samo je spuštala pogled kad sretne Iva, jer ga se, na neki način, plašila. Ivo jeste, na prvi pogled, bio mrgodan dečak, što je i bilo opravdano, jer je rastao bez roditeljske ljubavi. Mileva je plakala kada su sahranjivali Ivovog oca, bilo joj je žao druga.
Ivo je pokušavao za izgura Sinjeg galeba iz vode, Mileva mu je pritekla u pomoć, ali uzalud. Mileva mu je rekla da je sad pravi čovek, jer ima svoju lađu, i da će verovatno postati gusar, a on, da bi joj uzvratio za tako lepe reči, odgovori da će imati lađu sa tri jarbola i da će joj doneti tri sanduka dukata. Mileva je otišla da zove u pomoć drugare Petra, Jureta, Mihaela, Pera i Franju, koji su inače malo i pozavideli Ivu na lađi. Dečaci prvo nisu hteli da pomognu Ivu da izgura lađu na obalu, ali ih je Mileva svojim mirnim glasom ubedila. Svaki od dečaka se ponudio da pomogne Ivu da popravi lađu: jedan će doneti smolu, drugi dleto, čekić i testeru, treći zavrtanj za jarbol, četvrti sidro, peti boju. Ivo im je poverio tajnu da želi da oni budu posada njegovog Sinjeg galeba, da plove po svetu. Dečaci su bili oduševljeni. Ivo je izabran za zapovednika lađe – kapetana.
U kamenolomu – Dečaci su vredno radili na popravljanju lađe. Bilo im je potrebno novca za boju, pa su rešili da ga zarade u kamenolomu. Vredno su radili svakoga dana, a Mileva im je sa izvora donosila vodu. Ivo se povredio dok je minirao jednu stenu, ali je na kraju sve bilo u redu i svi su ga gledali kao junaka, jer se jedini on javio da obavi taj opasan posao (za 100 dinara, a plata im je bila 1 dinar dnevno).
Borba za Sinji galeb – Posle nekoliko dana Ivo se oporavio. Radovi oko lađe su nastavljeni. Sinji galeb je obojen u plavu boju, a Mileva je sašila plavu zastavu.
Ivo je uveče, kada je bio sam, uz sveću čitao dnevnik svoga pokojnog oca, koji je našao u lađi. Brazilac je pisao o svojoj patnji i teškom životu u izgnanstvu, isticao je svoju ideju o zajedništvu navodeći primere iz života nesložnih ribara, kao i mnoge korisne savete o ribarstvu.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari