Odlomak

2. Infekcije mekih i koštanih tkiva lica i vilica (A. Pišcevic)
2.1. Infekcije mekih tkiva
Nespecificˇne infekcije mekih tkiva pripadaju najucˇestalijim oboljenjima predela lica i vilica. Najcˇešc´e se razvijaju kao sekundarne infekcije koje obicˇno poticˇu iz koštanog tkiva (apikalni parodontitis), a redje primarno u mekim tkivima. Izazivacˇ infekcije zahteva ulazno mesto, a to su mrtvi zubi, potporni aparat zuba, sluzokoža usne šupljine, povrede i dr.
Vrsta, broj i virulencija prouzrokovacˇa, kao i lokalna i opšta odbrana organizma odredjuju razvoj infekcije. Organizam reaguje celularnom odbranom i pomoc´u belancˇevina krvne plazme humoralnom odbranom. Kao rezultat telesne odbrane, celularne i humoralne, dolazi do pojave zapaljenja. Znaci zapaljenja su uslovljeni delimicˇno i anatomskim specificˇnostima lica i vilica. Cilj lecˇenja je da se podigne telesna odbrana na pojavu infekcije pomoc´u hirurških, medikamentoznih i fizikalnih metoda. Ni jedna od nabrojanih metoda ne može sama da bude uspešna.
Prema poreklu izazivacˇa, postoje:

  •  egzogena infekcija – izazivacˇi infekcije poticˇu iz spoljne sredine;
  •  endogena infekcija – izazivacˇi infekcije se vec´ nalaze u organizmu;
  •  reinfekcija – istovetni izazivacˇ ponovo dovodi do infekcije;
  •  sekundarna infekcija – ponovljena infekcija sa drugim prouzrokovacˇem;
  •  kombinovana infekcija – dejstvo dva prouzrokovacˇa dovodi do pojave infekcije;
  •  latentna infekcija – simptomi zapaljenja izostaju, ali u svako vreme može da dodje do akutne egzacerbacije.

Nastanak i tok zapaljenja zavisi od dejstva izazivacˇa (patogenost, infektivnost, invazivnost, toksicˇnost, virulencija, broj prouzrokovacˇa) s jedne strane, i s druge moguc´nost odbrane organizma putem celularne i humoralne odbrane. što je poznato pod pojmom imunitet. Svako zapaljenje se obeležava sufiksom “itis”. Eksudativni oblici zapaljenja mogu biti:

  •  serozno – kada je specificˇna težina eksudata preko 1.018. To je znak neznatnog oštec´enja perifernih krvnih sudova na mestu zapaljenja. Na mestu gde se odigrava zapaljenje, iz krvnih sudova izlazi albumin (serum dijapedeza). Kao primer seroznog zapaljenja je sekret kod rhinitis acuta i kao serozni eksudat kod zapaljenja maksilarnog sinusa;2
  •  fibrinozno – kod fibrinoznog zapaljenja prisutna je dijapedeza plazme, pri cˇem, u se fibrinski deo eksudata krvne plazme ekstravazalno precipitira kao fibrin. Lucˇenje fibrina se dogadja na površini sluzokože, pri cˇemu nastaju pseudomembrane (žuc´kasto-graoraste ili graoraste boje);

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari