Odlomak

UVOD

Propaganda uvelike utječe na život suvremenog čovjeka, ona mu pomaže ili odmaže u zauzimanju stava o nečemu, ali u veličini slučajeva propaganda ima za cilj manipulirati stavovima i mišljenjima. Najčešća upotreba propagande je u političkom kontekstu, a svrha joj je izazvati neku reakciju, naravno u korist političke stranke , kandidata, tj. propagandista.
Ratna propaganda ima najveći utjecaj, jer zauzima veliki prostor i ne utječe samo na zaraćene zemlje, nego ako ima veći prolaz informacija, i na cijeli svijet.
Primjer takvog utjecaja je rat između Izraela i Palestine. Izrael je uložio milijune dolara u informacije za vanjski svijet tj. propagandu, koja je najveći utjecaj postigla u Americi. Izrael je se svijetu predstavio kao nevina žrtva, a Palestinu je promovirao kao krvoločnog nasilnika. Ratna propaganda je imala veliki utjecaj i u vrijeme Hladnog rata, Nacističke Njemačke. Takvom propagandom se pokušavaju prekriti zločini, opravdati ubojstva nevinih ljudi, a vođe se promoviraju kao najveći pravednici. Iako propaganda kao takva ima negativni predznak, ona je ujedno i važna za takve zemlje. Zemlja koja ima veću i jaču propagandu, tj. prolaz informacija u vanjski svijet, dobit će veću pomoć drugih nacija.
Cilj seminara je postići pravi dojam o propagandi i da prikaže dobre i loše strane ratne propagande, koja «igra» na kartu suosjećajnosti tj. emocije ljudi.

NAMJENA I METODE PROPAGANDE
Propaganda je specifičan tip prezentacije porukom. Najčešća upotreba je u političkom kontekstu, da uputi na određena dostignuća, sponzorirana od vladinih i političkih skupina.
Cilj propagande je da aktivno utječe na ljudska mišljenja, radije nego da jednostavno komunicira činjenicama o nečemu. Primjerice, propaganda se može koristiti u davanju potpore određenom stavu ili da se ne slaže s određenim stavom. Ono što razdvaja propagandu od «normalne» komunikacije je u izoštrenom, često podmuklom načinu kojim poruka namjerava oblikovati mišljenja. Propaganda je često predstavljena na način na koji namjerava namjerno izazvati jake emocije, posebice koristeći nelogične veze između pojmova. Sklonost emocijama je češća metoda propagande, nego korištenje nekih drugih manje otvorenih, možda čak i više podmuklih oblika. Na primjer, propaganda može biti prenijeta kao nejasno izrečena, kao pretpostavka ili kao pretpostavka u toku javne, poštene i uravnotežene debate ili argumenta. To se može učiniti kao veliki utjecaj kroz prijenos novinarskih oblika.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari