Odlomak

 

1. UVOD

U procesnoj industriji transport čvrstog materijala se ostvaruje uređajima koji se prema načinu rada dele u tri grupe:
• transportni uređaji neprekidnog transporta;
• transportni uređaji prekidnog transporta (dizalice);
• transporteri podnog i vazdušnog transporta.

Za potrebe procesne industrije od velikog značaja je prva grupa transportnih uređaja, jer se često javlja potreba za premeštanjem velikih količina sitnozrnastog i komadastog materijala u neprekidnom toku.

Operacija neprekidnog transporta je zastupljena u gotovo svim industrijskim procesima: transport sirovina, otprema finalnog proizvoda itd. Faktori koji utiču na vrstu transporta se klasifikuju kao: količina materijala, veličina i oblik materijala i naravno pravac prenosa materijala (horizontalan, vertikalan ili kos). Ukoliko je materijal koji se transportuje sitniji, sam transport se lakše ostvaruje, mašine (uređaji) su jednostavnije, a sam postupak jeftiniji. Sam postupak izbora transportnog srestva pa i sam proračun i projektovanje instalacija za transport materijala, još uvek se bazira na stečenim iskustvima projektanata u ovoj oblasti.

2. OPREMA KOD MEHANIČKIH OPERACIJA TRANSPORTA

2.1. Trakasti transporteri

Trakasti transporteri su rasprostranjene mašine neprekidnog transporta. Oni mogu transportovati rasipne materijale i komadaste terete po horizontalnoj i po nagnutoj (kosoj) površini. Veoma velika primena trakastih transportera omogućena je nizom njihovih eksploatacionih prednosti: jednostavna konstrukcija, veliki kapacitet, miran i bešuman rad.

Jedan trakasti transporter čini dva bubnja, od kojih je jedan pogonski a jedan zatezni, i jedna beskrajna traka, koja prelazi preko njih. Pogonski bubanj dobija kretanje od elektromotora preko reduktora. Traka naleže svojom dužinom na male valjke, čime se sprečava ugib same trake. Za povećanje ugla obuhvata trake oko pogonskog bubnja služi valjak za upravljanje. Iz razloga što se traka isteže u toku eksploatacije (uticaj vlažnosti, temperature i starenja u toku rada), a da bi se sprečilo eventualno proklizavanje preko pogonskog bubnja, vrši se čeono zatezanje trake.

Za sipanje rasipnog materijala na noseći deo trake služi levak 9. Grebač služi da se traka očisti od nalepljenog materijala. Traka se zateže na taj način, što se osovina bubnja posebnim zavrtnjima može pomerati prema potrebi ili je pak potrebno opteretiti tegovima određene mase
koji omogućavaju zatezanje.

U praksi postoje mnogi tipovi trakastih transportera, pa ih možemo klasifikovati na nekoliko načina:
• po obliku trake: ravna ili olučasta;
• po tipu trake: sa gumiranom, metalnom i armiranom trakom (sa žičanom mrežom, metalnim šipkama ili drvenim letvama);
• po vrsti pogona: pogon na jedan ili oba bubnja, sa jednim bubnjem I priteznim valjkom, sa jednim bubnjem i priteznom trakom;
• po načinu sipanja materijala na transportnu traku : sa sipanjem materijala na krajnjem bubnju i na rasponu između dva bubnja;
• po načinu skidanja materijala sa transportne trake: sa plužnim skidačima materijala, sa specijalnim kolicima za skidanje materijala.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Mašinstvo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari