Odlomak

Metode i postupci tehnicke dijagnostike

  TEHNIČKA DIJAGNOSTIKA

1.1    Uvod

Pod pojmom tehnička dijagnostika podrazumeva se naučno-tehnička disciplina kojoj pripadaju teorija, metode i sredstva za prepoznavanje stanja tehničkih sistema u uslovima ograničenih informacija i koja prepoznaje stanje tehničkih sistema u eksploataciji, a samim tim se može efikasno koristiti za identifikaciju specifičnih opasnosti. Tehnička dijagnostika je relativno mlada naučno-tehnička disciplina i na njen razvoj presudno utiče uvođenje novih koncepcija održavanja.

1.2    Tehnička dijagnostika, cilj, metode

Osnovni cilj tehničke dijagnostike je da se otkrije i spreči potencijalni otkaz tehničkih sistema. To se postiže merenjem karakterističnih, odnosno dijagnostičkih parametara i na osnovu određenih kriterijuma donosi zaključak o tome da li se oni nalaze u dozvoljenimgranicama ili ne. Kod tehničkih sistema, koji su danas u upotrebi, najzastupljenije su metode tehničke dijagnostike zasnovane na:

1. Merenju i analizi vibracija,
2. Praćenju termičkog stanja i
3. Analizi produkata habanja u ulju za podmazivanje.

Oblast bezbednosti i zdravlja na radu je veoma aktuelna, kako u svetu tako i kod nas. Sve veća pažnja se usmerava ka obezbeđivanju uslova za bezbedan rad i smanjenju faktora koji ugrožavaju zdravlje radnika. U savremenom svetu potreba za stalnim usavršavanjem proizvodnje smanjuje bezbednost zaposlenih. Zbog toga, potreba za ovom oblašću je sve
neophodnija. Veliki problem procene  rizika a samim tim i identifikacije opasnosti i štetnosti na radnim mestima je to što se procena u nekim slučajevima bazira na subjektivnim analizama lica koje je zaduženo za taj posao. Da bi procena rizika bila precizna i kasnije upotrebljiva moraju se upotrebiti metode za identifikaciju opasnosti koje se baziraju na objektivnim rezultatima isključujući ljudska čula. Tehnička dijagnostika i njene metode daju odgovor na ove probleme. Korišćenjem unapred definisanih opasnosti koje se mogu javiti na radnom mestu, u ovom radu je objašnjena identifikacija tih opasnosti korišćenjem tehničke dijagnostike. Kroz primere iz prakse direktno se pokazuje kratkoročna i dugoročna šteta koju izaziva nekorišćenje metoda tehničke dijagnostike u cilju identifikacije opasnosti i štetnosti.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Mašinstvo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari