Odlomak

OPTIČKE KABLOVSKE MREŽE

1.    OPTIKA

    Optičko vlakno

Optička  vlakna su dugački i vrlo tanki kablovi,  debljine čovečje dlake, napravljeni od vrlo čistog stkala. Grupisane u snopove, ova vlakna formiraju opštiče kablove koji se koriste za prenos svetlosnih signala na velike udaljenosti. Optička vlakna se sastoje iz tri dela:

1.    Jezgro – stakleni, tanak, centralni deo vlakna, kroz kkoji putuje svetlost
2.    Obloga – spoljni optički materijal koji sv etlost reflektuje natrag u jezgro
3.    Omotač – plastični zaštitni sloj koji vlakno štiti od oštećenja i vlage

Stotine hiljada ovakvih vlakana formiraju jedan optički kabl. Svaki optički kabl je zaštićen svojim posebnim omotačen.
Postoje dva osnovna tipa optičkih vlakana:
1.    Single – metode vlakna, prečnika 9 mikrona, koja penose infracrvenu svetlost  talasne dužine od 1.300 do 1.550 nanometara, koju generišu laseri.
2.    Multi-mode vlakna, prečenika 62,5 mikrona, koja prenose infracrvenu svetlost talasne dužine od 850 do 1.300 nanometara, koju generišu LED diode

Ako želite da osvetlite kraj dugog, pravog hodnika, dovoljno je da uperite snop svetlosti niz hodnik i – rešili smo problem. Svetlost se prostire pravolinijski, i ako je izvor dovoljno jak, nema nikakvih problema da dopre do drugog kraja. Medjutim, šta ako hodnik ima krivinu na jednu stranu? Na krivini ćete postaviti jedno ogledalo. A šta ako hodnik ima čitar niz krivina? Na svakim krivinama bi morali da postavite po jedno ogledalo… Upavo je to princip rada optičkog vlakna.

Svetlost u optičkom kablu putuje kroz jezgro odbijajući se o oblogu u skladu sa principom koji se zove potpuna unutrašnja refleksija. Pošto obloga uopšt e ne apsorbuje sv etlost, svetlosni signal se može prenositi na velike daljine. Ipak, tokom prenosa se  svetlosni signal delimično degradira, najviše zbog nečistoća u staklu od kojeg je napravljeno vlakno.

U zavisnosti od čistoće skala i talasne dužine svetlosti koja se prenosi, dolazi do različitog slab ljenja signala, koje se kreće u rasponu od 60 – 75% km pa sv e do manje od 10% km, kod optičkih vlakana vrhunskog kvaliteta i svetla talasne dužine od 1.550nm. U prenosu svetlosnog signala učestvuje  4 elementa:

  •     Optički predajnik – generiše i kodira svetlosne signale. Nalazi se blizu optičkog vlakna i često ima i sočiva kojima se svetlosni snop fokusira u vlakno. Najčešći predajnici su laseri i LED diode-laseri emituju signale veće snage, ali su osetljivi na temperaturu i skuplji od LED dioda. Sve vrste prdajnika emituju infracrvenu svetlost, koja se nalazi u nevidljivom delu spektra.
  •     Optičko vlakno – penosi sv etlosni signal na daljinu.
  •     Optički regenerator-pojačava svetlosni signal pri prenosu na veće razdaljine.

Sastoji se od optičkih vlakana sa specijalnim omot ačem koji je neprekidno pod laserskim snopom. Oslabljenom svetlosnom signalu, koji u regeneratoru stigne do tog specijalnog omotača, predaje se dodatna energija koju emituje laser i takav signal nastavlja svoj put »osvežen«, ne menjajući svoje karakteristike.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Mašinstvo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari