Odlomak

Uvod
Olovo je poznato od davnina. U starom Egiptu se olovo koristilo za izradu gleđi u lončanskim predmetima.U Kini se olovo koristilo za izradu ukrasnih predmeta. U starom veku proizvodilo se relativno mnogo olova, jer se iz olovnih ruda dobijalo srebro, koje je tada bilo veoma traženo.
Olovo je vezan materijal koji se mnogo i raznorazno upotrebljava. Zbog svoje otpornosti na hemijske uticaje i korozijr primenjuje se za izradu mnogih industrijskih postrojenja i opreme, a služi i za ublažavanje vibracija i smanjenje trenja u radu velikih mašina. Od olova se izrađuju mnoge legure s mehaničkim i antikorozivnim dejstvom. Olovo i njegove legure se upotrebljavaju za izradu akomulatora, vodovodnih cevi, obloge za kablove, proizvodnji municije, materijala za lemljenje itd.
Na teritoriji bivše Jugoslavije već za vreme rimskog carstva iskorišćavala se olovna ruda. Prvi pisani dokiment o rudnicima olova na Kopaoniku datira iz 1303 godine. Prvi zapis o metalurgiji olova u delu Koruške koji pripada bivšoj Jugoslaviji potiče iz 1665 godine.
Ime „OLOVO“ je dobilo naziv od latinske reči „PLIMBUM“ što znači tečno srebro.
Klasifikacija olova
Metalni materijali su najzastupljeniji tehnički materijali. Materijali su kristalne građe, dobri su provodnici toplote i električne energije i mogu se deformisati.
Metali se praktično u prirodi ne nalaze u elementarnom stanju nego u obliku ruda.
Metali se najčešće koriste kao smeše. U smeši učestvuju metali, ali mogu biti zastupljena metalna jedinjenja ili nemetalni materijali. Ovakve smeše se nazivaju legure. Legure se daleko više koriste u praksi u odnisu na tehnički čiste metale.
Metali se dele na:
– Obojene metale
– Železa i njegove legure
– Nemetalne materijale
Olovo spada u grupu obojenih metala.

Opis grupe obojenih metala
U obojene metale svrstavaju se svi metali koji se upotrebljavaju u tehnici osim železa. U današnje vreme upotrebljava se veliki broj različitih metala. Međutim, veoma malo obojenih metala se upotrebljava kao čist. Uglavnom se upotrebljavaju smeše ovih metala:
– Bakar (Cu)
– Aluminijum (Al)
– Kalaj (Sn)
– Olovo (Pb)
– Cink (Zn)
Ima još metala koji se upotrebljavaju kao čisti metali, ali u veoma redkim specifičnim slučajevima

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Mašinstvo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari