Odlomak

Uvod

Krv je cirkulatorno tkivo, koje se sastoji od tečne plazme i ćelija (crvene krvne ćelije, bele krvne ćelije i trombociti.Krv čini 55 % tečne krvne plazme i 45 % čvrstih krvnih ćelija koje se nalaze u plazmi.Krvna plazma je bezbojna,odnosno žućkasta tečnost,u čiji sastav ulaze organske i neorganske materije.Sastoji se od vode,natrijum-hlorida,male količine šećera,hormona,kiseonika i ugljen dioksida.Krvna plazma se sastoji I iz krvnih belančevina : albumina,globulina i nama bitan za ovu temu seminarskog rada fibrinogen.

Hemostaza (haemostasis – zaustavljanje krvi) je pojam koji oznacava zaustavljanje krvarenja. Pojam je u upotrebi u fiziologiji i medicini.U krvi postoji poseban mehanizam sposaban da detektuje oštećenja krvnog suda I da na pravi  način odreaguje.Cilj aktivisanja ovog mehanizma je da se process krvarenja zaustav

2.Hemostaza oznacava proces zaustavljenja krvarenja iz oštecenog krvnog suda. Hemostaza obuhvata više procesa:
• Konstrikciju (sužavavanje) krvnog suda
• Stvaranje trombocitnog cepa
• Formiranje krvnog ugruška (koagulacija)
• Stabilizaciju krvnog ugruška ili njegovo razlaganje (liza)

 
3. Konstrikcija krvnog suda
Odmah poslije oštecenja krvnog suda dolazi do njegovog sužavanja. Na taj nacin se smanjuje gubitak krvi iz otvora na sudu. Sužavanje je posljedica nervnih refleksa simpatickog sistema, lokalne kontrakcije mišica krvnog suda kao odgovor na oštecenje i vazokonstriktornih supstanci iz povrijedenog tkiva i krvnih plocica npr. tromboksan A2,serotonin itd.

 

 

4.Stvaranje trombocitnog cepa
Trombociti (krvne plocice) su krvne celije cija je uloga upravo da zaustavljaju krvarenje iz povrijedenog suda. Ukoliko je povreda mala dolazi samo do akumulacije trombocita na mestu povrede i njihovog povezivanja u vidu cepa, cime se zaustavlja krvarenje. Ukoliko je povreda veca potrebna je i aktivacija sistema zgrušavanja, u kojem krvne plocice aktivno ucestvuju.
Kada trombociti dodu u kontakt sa oštecenim zidom krvnog suda, oni se aktiviraju. Pocinju da bubre, postaju ljepljivi, dobijaju nepravilan oblik, sa brojnim nastavcima sa njihove površine. Krvne plocice sekretuju veliku kolicinu supstanci: tromboksan A2, serotonin, ADP… koji aktiviraju druge trombocite, ali i djeluju na sam krvni sud (sužavaju ga).Do povezivanja trombocita izmedu sebe i sa krvnim sudom dolazi zbog vezivanja odredenih supstanci sa odredenim receptorima. Kada dode do oštecenja krvnog suda eksprimiraju se supstance zida krvnog suda kao što su fibronektin, laminin, vitronektin, kolagen. Trombociti raspolažu receptorima za ove proteine, tako da se vezuju za njih. Povezivanje krvnih plocica sa kolagenom krvnog suda omogucava Fon Vilebrandov faktor.Ovaj faktor omogucava i povezivanje izmedu samih trombocita. U povezivanju krvnih plocica u trombocitni cep ucestvuje i fibrinogen, protein krvne plazme cijom se aktivacijom stvara krvni ugrušak.Konstrikcija krvnog suda i stvaranje trombocitnog cepa predstavljaju primarnu fazu hemostaze. Sekunadarnu fazu predstavlja zgrušavanje krvi

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari