Odlomak

UVOD
Sistem organa za varenje (digestivni sistem ili crevni sistem) se sastoji iz niza uzastopnih delova u kojima se odvijaju pojedine faze varenja i apsorpcije. Crevo je pričvršćeno za telesni zid trbušnom maramicom – mezenterom. Crevni kanal sačinjavaju:
– usna duplja;
– ždrelo;
– jednjak;
– želudac;
– tanko crevo;
– debelo crevo;
– analni otvor (rektum)
2 Jetra
Jetra je organ kod kičmenjaka, uključujući i ljude. Jetra ima važnu ulogu u metabolizmu obavljajući mnoštvo funkcija, uključujući detoksifikaciju, odlaganje glikogena i proizvodnju proteina krvi. Jetra takođe proizvodi žuč, koja je važna prilikom varenja. Medicinski termini koji su u vezi sa jetrom, uglavnom počinju sa hepato- od grčke reči za jetru, hepar.
To je najveća žlezda u organizmu kičmenjaka. Jetrin sekret je žuč koja se sakuplja u žučnoj kesi, a odatle kroz žučni kanal izliva u duodenum. Žuč ne sadrži enzime, ali omogućava varenje masti tako što vrši njihovu emulziju (razbija ih na sitne kapljice). Pored toga jetra obavlja još niz značajnih funkcija:
– u njoj se glikoza pretvara u glikogen;
– predstavlja skladište vitamina i gvožđa;
– transformiše otrovne materije u neotrovne (sva krv iz creva prvo prolazi kroz jetru pa zatim ulazi u opšti krvotok) i dr.
Jetra je najveći organ trbušne duplje a nalazi se na desnoj strani tela, nepodredno ispod dijafragme. Klinastog je oblika, čini je meko tkivo i tamnocrvene je boje. Njena masa kod odraslog čoveka iznosi 1 do 2.5 kilograma.
Jetra (nepar) je po masi (1300-1600 grama) i zapremini najveći organ čovečjeg organizma. Smeštena je na desnoj strani abdominalne šupljine. Gornja ili prednja strana jetre podeljena je srpastom vezom (lig. falciforme bepatis) na dva anatomska režnja ili lobusa: desni i levi. Kod odraslih desni režanj je oko šest puta veći od levog, a oko tri puta kod dece.

2.1 Histologija
Parenhim jetre izgrađen je od ćelija hepatocita koje su organizovane u nizove koji se nazivaju hepatične ploče (Remakovi nizovi). U izgradnji jetre učestvuju i:
– endotelske ćelije sinusoidnih kapilara
– Kupferove ćelije
– Itoove ćelije
– gradivne komponente drugih tkiva: vezivnog, mišićnog i nervnog.
2.2 Funkcije jetre
Jetra ima poseban anatomski i fiziološki položaj i ulogu u humanom organizmu. Nalazi se na sredi¬ni puta između digestivnog trakta, odakle potiču hranljivi sastojci dobijeni varenjem hrane i sistemskog krvotoka kome predaje svoje proiz¬vode. Prema današnjim naučnim saznanjima jetra obavlja preko dve stotine različitih fizioloških i biohemijskih funkcija. Zato jetra ima dvostruki krvotok: oko 80% krvi ulazi u jetru preko portne vene, a oko 20% kroz hepatičku arteriju. Hepatička arterija ishranjuje jetru, jer joj doprema hranu i kiseonik, a portalnim krvotokom u jetru dospevaju većinom sastojci koji se tu metabolišu.
Zbog posebnog položaja i funkcione povezanosti sa drugim organima, jetra ima nezamenljivu ulogu u najvećem broju metaboličkih procesa u organizmu. Zato je često zovu glavnom laboratorijom ljudskog tela. Nažalost, danak zagađenju spoljašnje sredine i hrane plaćaju svi ljubitelji jetre, posebno trudnice, dojilje i mala deca, jer se svi pestidi, otrovi, hormoni, tekovi i teški metali nagomilavaju u jetri, što čini jetru i proizvode od jetre potencijalno toksičnim, ako se često upotrebljavaju u ishrani.
Prva otkrivena uloga jetre bila je lučenje žuči, ali su još u XIX veku naučnici sumnjali da jedan organ te veličine i tako dobro snabdeven krvlju samo služi za lučenje nešto više od jednog litra žuči dnevno. Danas je poznato da jetra ima nezamenljivu i ključnu ulogu u metabolizmu svih materija unetih hra¬nom ili nastalih u organizmu.
Drugim recima, u jetri se obavlja sinteza ugljenih hidrata, lipida i proteina. Jetra prihvata i deponuje hranljive sastojke apsorbovane u digestivnom traktu (ugljeni hidrati, masne kiseline, aminokiseline, holesterol, vitamini A, D, E i B12 i gvožđe). Po potrebi jetra predaje metabolite ovih jedinjenja drugim organima. U jetri se sintetiše 6 od 13 činilaca koagulacije krvi. Ovaj organ je centralno mesto za detoksikaciju organizma (alkohol, lekovi, karcinogeni). Stvara se i žuč preko koje se iz jetre izlučuju različite materije. Iz holesterola se stvaraju žučne kiseline koje se izlučuju u tanko crevo gde potpomažu varenje masti. Jetra ima veliku sposobnost regeneracije ili rezervni kapacitet. Ni jedan organ nije u stanju da potpuno pravilno obavlja svoj rad sa malim ostatkom zdravog tkiva kao jetra. Čak i kod ciroze jetre (hronično zapaljenje sa degeneracijom i izumi¬ranjem ćelija jetre koje zamenjuje vezivno tkivo) jetra neko vreme uspeva da kompenzuje ovaj poremećaj i normalno funkcioniše.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari