Odlomak

1.Testiranje hipoteze
Struke, koje svoje nove spoznaje pretežno izvode iz podataka, u pravilu polaze od uzorka ispitanika. Na uzorku se izvode merenja, sa rezultatima tih merenja se računa, dobijaju se informacije u obliku aritmetičkih sredina, varijansi, proporcija i sličnog, a onda se dobijeno želi uopštiti na populaciju iz koje je uzorak uzet.
Znanstvena hipoteza predstavlja nagađanje, naslućivanje i pretpostavke koje motivišu istraživanje. Iz znanstvene hipoteze, odnosno hipoteze istraživača (koja je u pravilu afirmativna) izvodi se statistička hipoteza.
Statistička hipoteza iskazuje se na način da može biti vrednovana statističko-analitičkim postupcima. Statistička hipoteza matematički je izraz koji predstavlja polaznu osnovu na kojoj se temelji kalkulacija statističkog testa.Precizno formulisana tvrdnja,pretpostavke o karakteristici jednog skupa ili o odnosu vrednosti posmatrane karakteristike u više skupova,nazivaju se statističkim hipotezama.
Testiranje hipoteze je statistički postupak kojim se određuje da li i koliko pouzdano raspoloživi podaci podupiru postavljenu pretpostavku.Provera hipoteze se u suštini svodi na utvrđivanje statističke značajnosti razlike između pretpostavljene tj. hipotetičke vrednosti parametara osnovnog skupa i ocene datog parametra na osnovu informacija iz uzorka. Testiranje hipoteza, odnosno testiranje značajnosti u osnovi je postupak kvantifikacije impresija o specifičnoj hipotezi. Statistički eksperimenti zasnivaju se na utvrđivanju razlike između rezultata ispitivanog uzorka I kontrolne grupe,odnosno između podataka dobijenih pre I posle eksperimenta,ako se eksperiment sprovodi po metodu jednog uzorka.Suština je u utvrđivanju “značajnosti” razlike i stepena te značajnosti,koji idu u prilog ili ne postavljenoj hipotezi.Testovi na kojima se temelji postupak dokazivanja ili odbacivanja postavljene hipoteze nazivaju se testovi značajnosti.Oni se mogu klasifikovati na osnovu više kriterijuma,ali je osnovna podela na :
1. PARAMETRIJSKE testove.
2. NEPARAMETRIJSKE testove

Sled radnji u proveravanju (testiranju) hipoteza:
• postavljanje nulte i alternativne hipoteze;
• izbor testa značajnosti I specifikacija njegovog teorijskog rasporeda verovatnoće(α);
• prikupljanje primerenih podataka na odgovarajućem uzorku ispitanika;
• računanje vrednosti rezultata testa značajnosti specifičnog za nultu hipotezu (H0);
• Određivanje p-vrednosti;
• Odluka o neodbacivanju(prihvatanju) ili odbacivanju nulte hipoteze zasnovane na realizovanoj vrednosti testa značajnosti i određenoj p-vrednosti.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari