Odlomak

UVOD

Tuberkuloza je zarazna bolest koju u većini slučajeva prouzrokuje Mycobacterium tuberculosis. Bolest najčešće napada respiratorni sistem, prije svega pluća ( u preko 80 % slučajeva), mada može zahvatiti i druge organe. Vanplućna tuberkuloza najčešće zahvata pleuru, limfne čvorove, kičmu, zglobove, genito urinarni trakt i nervni sistem.
Tuberkuloza, kao najčešća zarazna bolest na svijetu, još uvek predstavlja jedan od vodećih epidemioloških problema..

EPIDEMIOLOGIJA
Tuberkuloza je trenutno sedmi vodeći uzrok smrti u svijetu.

Više od dve milijarde ljudi, ili trećina ukupne svjetske populacije, zaražena je bacilom tuberkuloze, pokazali su najnoviji podaci Svjetske zdravstvene organizacije.

Stručnjaci ukazuju da se bacilom tuberkuloze zarazi 1% svjetske populacije godišnje, a od tuberkuloze se godišnje razboli 8 do 10 miliona ljudi, a umre oko 3 miliona.

Prosječna svjetska incidencija je od oko 160/100.000 stanovnika (podatak za 2006.godinu). Incidencija se prema regijama značajno razlikuje, u zapadnoeuropskim zemljama ona je manja od 10/100.000 i ne predstavlja epidemiološki problem. U područjima Afrike i jugoistočne Azije, gdje je najviše oboljelih, incidencija je 100-250/100.000, ponegdje i preko 350/100.000 stanovnika.

Bolest pogađa uglavnom stanovništvo siromašnih i nerazvijenih zemalja. Međutim broj oboljelih raste i u razvijenim zemljam i to zbog pojave HIV-i nfekcije i velikog migriranja stanovništva.

U zemljama u razvoju tuberkuloza je odgovorna za 26 % smrtnih ishoda odraslih koji su se mogli spriječiti, a postaje vodećim uzrokom smrtnosti među HIV pozitivnim osobama.

IZVOR ZARAZE
Najčešći izvor zaraze bacilima tuberkuloze je čovek. Bolest se prenosi sa osoba sa tuberkulozom pluća ili grkljana kapljičnim putem, obično pri kašljanju ili kihanju. Zarazni su samo oni bolesnici sa plućnom TBC sa sputum Bk+ nalazom . Smatra se da jedan zaraženi pojedinac (sputum BK +) u toku godine dana može da zarazi 8-10 osoba .

INKUBACIJSKI PERIOD
Inkubacijski period, od infekcije do primjetne primarne lezije iznosi 4-12 sedmica. Latentna infekcija može da traje doživotno.

KLINIČKA SLIKA
U više od 90 % slučajeva inicijalna infekcija prolazi neprimjećeno. 4-8 sedmica nakon kontakta sa bakterijom pojavljuje se tuberkulozna preosjetljivost koju je miguće dokazati tuberkuloznim testom.Ovo najčešće prolazi bez kliničkih simptoma iako se neki ljudi osjećaju lošije, uz prolazan febrilitet.

U najvećem broju slučajeva infekcija se prenosi respiratornim putem. Plućne lezije obično zacijele bez rezidualnih promjena ili uz kalcifikacije u plućnom parenhimu ili traheobronhalnim limfnim čvorovima. Više od 90% inficiranih osoba prelazi u latentnu fazu, uz doživotni rizik od reaktivacije

Kliničke manifestacije tuberkuloze imaju širok raspon simptoma: s jedne strane bolesnik može biti potpuno bez simptoma, s malim infiltratom koji se nađe na radiogramu pluća i pozitivnim tuberkulinskim testom, a na drugoj strani je bolesnik s izraženim opštim i respiratornim simptomima, opsežnim radiološkim nalazom i sputum BK +(poz.) nalazom.

Opšti simptomi
Opšti simptomi najčešće su povišena temperatura u poslijepodnevnim satima (bolesnik je subfebrilan ili febrilan), pojačano znojenje (naročito noćno), gubitak apetita, gubitak na tjelesnoj težini i opšta slabost, umor, smanjen libido i bezvoljnost. Uz to može biti izražena glavobolja i bolovi u mišićima, što sve podsjeća na simptome gripe, pa je uvijek potreban oprez u bolesnika kojima ovakvi simptomi traju duže od nedelju dana.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari