Odlomak

1. Uvod

Na početku ovog seminarskog projekta pokušat ćemo ukratko objasniti obrađenu temu te s nekoliko riječi približiti sam sadržaj rada. Bazirane uglavnom na literaturu Jurice Pavičića, Nikše Alfirevića i Ljiljane Aleksić “Marketing i menadžment u kulturi i umjetnosti”, uz još neke internetske izvore, potrudile smo se obraditi temu marketinga i menadžmenta u suvremenim kulturnim, odnosno umjetničkim sadržajima i događanjima. Osobno smatramo ovu temu vrlo zastupljenom u korištenju, ali isto tako iznimno zanemarenom kad se govori o organizaciji različitih evenata, što je bio i jedan od glavnih razloga za pisanje seminarskog projekta upravo o njoj.
Kao početak i uvod svakog seminara, najbolje je raščlaniti i objasniti osnovne pojmove koji se u radu najviše koriste. U ovom slučaju bit će to već dobro nam poznati menadžment i marketing.
Menadžment je proces oblikovanja i održavanja okruženja u kojemu pojedinci, radeći u skupinama ostvaruju odabrane ciljeve, što je zapravo proces postizanja željenih rezultata kroz efikasno korištenje ljudskih i materijalnih resursa. Kako bi se menadžerski posao obavljao kvalitetno i bio profitabilan, bitna je dobra promidžba, za što je potreban dobar marketing. Marketing predstavlja dinamično područje poslovne ekonomije koja počiva na tržišnoj razmjeni. Ukratko ga se opisuje kao profitabilno zadovoljavanje potreba tržišta, no u stručnoj literaturi definira ga se i kao “organizacijsku funkciju i niz procesa s ciljem stvaranja, komuniciranja i isporuke vrijednosti potrošačima te upravljanja odnosima s potrošačima na način koji pogoduje organizaciji i njenim vlasnicima”.

2. Projekt

Za svaki projekt, jedna je od najbitnijih stvari menadžment i dobro upravljanje vremenom, sredstvima i ljudima. Organizacija, ili samo projekt čiji je vijek trajanja (relativno) kratak leže na dobrom menadžmentu koji obuhvaća puno funkcija, ali mi ćemo spomenuti najvažnijih pet :
• Planiranje – potrebno je odrediti ciljeve organizacije i prostup njihovomostvrivanju, a sve uz optimalno korištenje resursa koji se menadžmentu dostupni
• Organiziranje – potrebno je organizirati rad – podijeliti strateški i formalno ljude i financijske resurse te im dati informacije kojima bi se zadaci mogli u što kraćem roku, a što učinkovitije uraditi.
• Upravljanje ljudskim potencijalima – naziva se i pomalo nezgrapno ‘kadroviranje0, zadatak je pronaći najbolje raspoložive ljude i njima popunit radna mjesta, te obavljati sve poslove potrebne da bi se ljudi razvijali i zadržali u organizaciji
• Vođenje – pozicioniraju se one djelatnosti menadžera vezane uz potporu zaposlenicima/volonterima, odnosno članovima organizacije, utjecaj na njihovu motivaciju da postižu ciljeve, upravljanja odnosima i sukobima između pojedinaca i skupina i sl.
• Kontroliranje – nadovezuje se na planiranje, a zadatak je ustvrditi jesu li postavljeni planovi ispunjeni (ili ne, te ako nisu iz kojih razloga da se mogu kroigirati dok je i ako je moguće)

Također, kako smatramo da svim menadžerima nisu potrebna ista znanja, već ovisno o obavljanju posla, prilažemo i podjelu menadžera po hijerarhijskoj razini pa tako razlikujemo tri temeljne skupine:
• Menadžeri najviše razine_ odgovorni za uspjeh cijele organizacije, bave se uglavnom dugoročnim planiranjem, donošenjem ključnih odluka, razmatranjem najvažnijih trendova u okruženju, razvojem organizacijske kulture, i sličnim poslocima opće i dugoročne prirode.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari