Odlomak

1.    Uvod

Odgoj je proces formiranja čovjeka kao ljudskog bića, njegovih fizičkih, intelektualnih, moralnih, estetskih i radnih osobina.U odgojnom procesu odgajanik i odgajatelj putem komunikacije i interakcije planiraju, ostvaruju i vrednuju cjeloviti razvoj ličnosti.
Glavni odgajatelji u porodici su roditelji.Odgoj u porodici započinje odmah po rođenju djeteta. Porodični sistem je jako dinamičan, te razne situacije u porodici mogu da utičuu na pozitivno i negativno ponašanje djeteta. Uzajamnim odnosima između djece i roditelja stvara se dinamika u porodici., kroz koju se uče prva pravila ponašanja, jačaju i razvijaju ego procesi, stiču navike, internacionaliziraju vrijednost i ideali, vrši proces identifikacije.
Djeca se trebaju odgajati sistemski. Uspjeh u odgoju djeteta rješava se u mladim godinama, do pete godine života, kako su pisali poznati pedagozi. Kakav će biti čovjek, kakve će vrijednosti nositi sa sobom, zavisi posebno od toga kakvim ga roditelji učine do njegove pete godine života.  Ako roditelji do pete godine ne odgajaju dijete kako treba i ne prenose na njega higijenske, društvene, kulturne, moralne i vjerske manire, onda će kasnije morati dijete preodgajati. Na prvi trenutak možete pomisliti: Pa šta dijete može doživjeti do pete godine, jer roditeljima se čini da sve ide dobro. A u desetoj ili jedanaestoj godini sve pođe na gore i roditelji se pitaju ko je iskvario dijete, a sami su odgovorni za njegov odgoj od prve do pete godine.
Dobra i ugodna, intimna i topla atmosfera u porodici, sigurnost koju pružaju zdravi i interpersonalni odnosi, prvi su preduvjet uspješnog razvitka osobnosti i značaja djece i omladine.Porodica udara temelje cjelokupnoj ličnosti djeteta ostvarivanjem fizičkog, intelektualnog, moralnog, estetskog i radnog odgoja. Ona daje ono što je bitno i od čega se kasnije škola i ostale društvene institucije polaze i na čemu grade odgojni utjecaj na dijete. Osim toga, porodični odgoj ima naročit značaj i za emotivni razvoj ličnosti, jer se u porodici stvaraju emotivne veze i od tih prvih emotivnih veza u velikoj mjeri će zavisiti kasniji emocionalni razvoj i uravnoteženost jedne ličnosti.Gledajući dijete može se mnogo toga saznati o roditeljima, o prilikama u porodici, o međusobnim odnosima, o navikama, osobinama ličnosti osoba koje ga okružuju.Vaše dijete je vase ogladalo, baš kao što ste i vi njegovo.

2.    Odgoj u porodici
Uvijek svojim ponašanjem služimo djeci kao pozitivan ili negativan uzor u svakodnevnom životu. Obitelj je prva i najvažnija škola života jer se temelji emocionalnog, socijalnog i moralnog razvoja ličnosti stječu jedino u porodici.Odgoj je temeljna uloga porodice.

2.1.Preduslovi porodičnog odgoja
1. Skladni porodični odnosi
•    njih ima svaka porodica koja predstavlja zajednicu ravnopravnih osoba u kojoj roditelji vode porodicu, a djeca se u njoj odgajaju,
•    u prvim godinama života majka je primarni oslonac u odgoju, ali se ne smije umanjiti ni uloga oca, njihovom međusobnom suradnjom zasnovanoj na majčinoj toplini i očevoj čvrstoći odgojnog djelovanja, može se porodici dati obilježje prve zajednice,
•    potpuna porodica  može lakše ostvariti odgojne zadatke. Djeca uživaju brigu, ljubav i razumijevanje roditelja, upoznaju ulogu majke-žene i oca-muškarca, a što je neophodno za njihovu identifikaciju i pravilan emocionalni, socijalni i moralni razvoj, kako djevojčica tako i dječaka,
•    nepotpune porodice-objektivni razlozi (smrt) ili subjektivnih razloga (rastava),
•    nepotpuna porodica nastala zbog objektivnih razloga ima znatno manje odgojnih poteškoća, djeca shvaćaju realnost i čvršće se vežu za roditelja, te zajednički rješavaju obiteljske probleme,
•    znatno više poteškoća imaju nepotpune porodice nastale zbog subjektivnih razloga, jer djeca teško prosuđuju tko je u pravu i ne mogu shvatiti zašto ne žive zajedno s oba roditelja
2. Socijalne i pedagoške kvalitete – porodični odgoj je najsloženiji proces a čiji su rezultati umnogome određeni pedagoškom znanjima roditelja.
3. Dobre ekonomske prilike – takva porodica može ispuniti primarne zahtjeve djece: prehrambene, stambene, zdravstvene i odgojne.
4. Organizacija života u porodici ili dnevni red – organizacija života u porodici, dnevni red, obuhvaća utvrđivanja pravila ponašanja i najvažnije dužnosti svakog člana porodice.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pedagogija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari