Odlomak

Uticaj medija na razvoj agresivnosti kod dece

Uvod

Mediji u  današnje vreme imaju zaistaveliku moć i njihov uticaj na formiranje mišljenja, stava i stila života je ogroman, posebno kod mladih ljudi. Mediji za decu i mlade, kao i proboj novih tehnologija, u potpunosti su promenili njihov stil života, postavili neke nove granice, a pomerili postojeće. Detinjstvo dece u Srbiji, pre svega desetak godina, obeležavale su emisije Branka Kockice,školski program RTS-a, „Neven“, stari dobri Diznijevi crtaći i dečiji filmovi, ali danas toga više nema. Deca danas odrastaju uz emisije poput „Menjam ženu“, „Gledaj majku – biraj ćerku“, brojne rijaliti programe koji prikazuju neprigodne sadržaje u periodu dana kada su deca slobodna i ti sadržaji su im na dohvat ruke. Ovi rijaliti programi obiluju psovkama, vulgarizmima, fizičkim i psihičkim nasiljem… Diznijevi junaci pretvorili su se u izmišljena bića trouglastih očiju – „Pokemone“ i zaista je ogroman broj crtanih filmova danas koji u osnovi sadrže nasilje.
Kako živimo brzo, roditelji jedva imaju vremena da svoje obaveze završavaju na vreme, manjak novca, opšte nezadovoljstvo dovelo je do toga da su roditelji „zatrpani“ problemima, sve se više udaljavaju od svoje dece i nisu u situaciji da prate i usmeravaju sadržaje kojima se njihova deca zanimaju. Danas je retko da neko nema pristup televiziji ili internetu, a upravo tu se kriju brojne opasnosti po dete.
Dete pretškolsko uzrasta uči putem imitacije i identifikacije. Dakle, dete uči promatrajući ponašanje drugih osoba u njeovom okruženju. Stoga je potreban pravilan odgoj i pružanje primera detetu na osnovu kojih će dete graditi pozitivne osobine ličnosti. Ukoliko je dete izloženo agresivnim elementima, ono će se na takav način i ponašati!
Ista je situacija i sa glumcima iz filmova ili likovima iz crtaća. Mnogi od njih upotrebljavaju silu u sukobima, a mala deca su sklonija oponašanju negativnih pojava i ponašanja koja vide. Tako trčanje, vrisku, verbalnu agresiju ispoljavaju u vrtićima i školama.
Zahvaljujući medijima, nasilje je vrlo često prikazano kao efikasan i jedino prihvatljiv način za rešavanje problema, posebno u crtaćima. Nasiljem se koriste i „dobri“ i „loši“ junaci. „Dobri junaci“ bivaju nagrađeni za svoje nasilje, dok „loši junaci“ često odgovaraju za svoje nasilje. Takvi sadržaji mogu kod dece izazvati strah, agresiju, pasivnost – kako intelektualnu tako i fizičku, psihičku, socijalnu i duhovnu, koja  će se reflektovati u okvirima emocionalne krize i dovesti do rušenja etičkih principa. Nadalje, mogu negativno uticati na razvoj mašte i kritičkog razmišljanja.

Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pedagogija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari