Odlomak

RAZVIJANJE ANALIZE
Država Blagostanja

UVOD
Globalni svijet u kom se nalazimo pruža velike šanse, na prvi pogled kao i u teoriji ostvarenje pravedne države u kojoj su svi slobodni, građani sa svim pravima i šansama je nešto čemu su sanjali svi teoretičari koji su pokušavali da stvore takozvanu „utopiju“ odnosno, savršenu državu.
Naizgled nakon Prvog svjetskog rata stvorene su prve socijaldemokratske države, pa se ona počela razvijati, svoj vrhunac je dostigla sredinom 20. vijeka. Upravo iz potrebe da upoznamo veći broj političkih sistema i država koje su se uspjele razviti, izučavamo razne sisteme, između kojih se u kapitalističkim zemljama kao vrlo uspiješan u jednom vremenu izdvojila država blagostanja. Upravo sa potrebom da težimo ka socijalnoj pravdi, jednakostima i slobodama, istražujemo ovaj veoma zamiljiv sistem vladavine.

Predmet istraživanja:
Predmet istraživanja je jedna vrsta države koju nazivamo socijalnom državom i državom blagostanja, razlike između ova dva pojma, kao i sličnosti. Istražujemo njihov nastanak, njihove ideje iza kojih su stale, i politike koje su sprovodile partije i države koje su birali da krenu ka stvaranju države koja je servis svojim građanima, koja ih štiti svim svojim snagama kako bi opstali.
Istaživanjem želimo uvidjeti koliko se ova tema ukorijenila u svijet u kom živimo, ali i služiti se krilaticom da je „Istorija učiteljica života“ i krenuvši njom istražiti šta je to sve uticalo da dođe do stvaranja ovakvih država, kako su zemlje riješavale krize u kojima su se nalazile, te kako su one same pokretale ideje da država uđe u viši broj svera građana kako bi im pomogla stvoriti jedan održiv sistem, kako je došlo do ovoga, koliko je dugo bilo potrebno da se uspostave ovakvi sistemi, te koliko su oni bili uspješni.
Cilj istraživanja:
Kao cilj istraživanja zadajemo sebi da pokažemo na kojin način je došlo do stvaranja „države blagostanja“ ko su bili njeni ideolozi, njeni osnivači, a ko oni koji su taj način vladanja iskoristili i zaista u svijetu stvorili države koje danas smatramo uzorima.

Hipoteze:
1. Socijaldemokratija je svojim idejama stvorila državu blagostanja i omogućila joj uspješan razvoj.
2. Države čiji su građani bili spremni na prvobitno odstupanje od nekih prava i dopustile državi uplitanje u sve pore društva za uzvrat su dobile socijalnu državu, koja se stara o njima.
3. Socijalna država tj. država blagostanja se razvija najlakše iz vremena rata, jer se tada trazi solidarnost i integracija.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Političke nauke

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari