Odlomak

Izbor vrsta drveća i šiblja za podizanje poljezaštitnih šumskih pojaseva

Uvod
Veliki gubici sa poljoprivrednih površina, erozija zemljišta i zatrpavanje gajenih kultura peskom i česticama koje dospeju vetrom u vazduh iziskuju potrebu za traženjem uzroka i sredstava kojima bi se ti gubici ublažili. Istraživanjima se pokazalo da je glavni krivac ovog problema sve intenzivnije krčenje šuma i razoravanje pašnjaka  i njihovo prevođenje u poljoprivredna zemljišta.
Kako bi se smanjio gubitak prinosa i zemljište zaštitilo od erozije i suše, neophodno je obradive površine pošumiti, i to u vidu poljezaštitnih pojaseva. Takoođe, svaku durugu površinu, sa koje imamo gubitke, bilo isparavanjem vode ili usled dejstva atmosferskih pojava (sneg), treba zaštititi i obezbediti dugovečnost te površine. Šumski zaštitni pojasevi su jedno od najvažnijih sredstava u borbi protiv suše i erozije.
Za podizanje šumskih pojaseva, veliki značaj ima uticaj klimatskih faktora, pre svega uticaj vetra. Svojim povoljnim i nepovoljnim delovanjem vetar igra znatnu ulogu u mikroklimi i makroklimi šume, neposredno i posredno. Pojasevi se, prvenstveno, postavljaju upravno na smer duvanja dominantnog  vetra jer tada imaju najveću efikasnost, najbolje štite branjenu površinu.
Zaštitni pojasevi se preporučuju i kod zaštite komunikacija, naselja, rasadnika, kanala, akumulacija, jezera, dakle njihova primena se ne ograničava samo na zaštitu poljoprivrednog zemljišta.
Današnji način podizanja pojaseva zahteva interdisciplinarni pristup zaštite, a posebnu pažnju potrebno je posvetiti izboru i načinu podizanja biljnih vrsta za formiranje zaštitnih pojaseva na različitim ekološkim područjima.

Mere borbe protiv suše i erozije

Da bi se vodila uspešna borba protiv suše, erozije, odnošenja peska i slično, potrebno je sprovoditi određene mere. Jedan projekat se sastoji iz niza mera i one mogu biti kombinovane na različite načine. Neke od njih su:
•    Podizanje zaštitnih šumskih pojaseva na vododelnicama, na međama plodoreda po poljima, po obroncima, jarugama, po obalama reka, kanala, jezera kao i za pošumljavanje i učvršćivanje peska;
•    Pravilna organizacija površina sa uvoćenjem travnih poljskih i krmnih plodoreda te racionalnim korišćenjem plodnog tla;
•    Pravilan sistem obrade tla, nega useva i široka primena crnih ugara kao i zaoravanje strništa;
•    Dobar sistem organskog i mineralnog đubrenja;
•    Setva odabranog semena, koje je prilagođeno uslovima sredine;
•    Razvijanje navodnjavanja iskorišćavanjem lokalnih voda putem nasipa.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari