Odlomak

2.0. Podaci o investitoru I investicijama

1. Nastanak I osnovna delatnost: poljoprivredna
2. Proizvodni I prerađivački kapaciteti
a) Struktura zemljišnih površina

Za gajenje jagodastog voća najboja su zemljišta lakog mehaničkog sastava, koja pripadaju seriji peskovitih ilovača sa manjim sadržajem gline od 30%, poželjno oko 20%. Struktura mora da bude vrlo izražena, nikako preterano fina, a najpoželjnija je veličina agregata od 1-10 mm. Na taj način zemljište će imati vrlo visoku poroznost i veoma dobre vodno-vazdušne osobine. Humusno akumulativni sloj treba da je moćan, dubine preko 50 cm i vrlo rastresit. Dubinom profila ne sme da se javi nepropusni glinoviti sloj, kao kod pseudoglejnih zemljišta, jer jagodasto voće ne podnosi slabo ocedna zemljišta. Dakle osobine kao što su brzina infiltracije, brzina filtracije odnosno kvalitet drenaže mora da budu izrazito preovlađujuće, jer se u protivnom zbog prevlaženosti korenovog sistema povećava osetljivost useva na oboljenja uvenuća i plamenjače. Jagoda preferira neutralna do slabo kisela zemljišta sa pH vrednošću 5,5 do 7,0. Pri tom treba imati na umu da na zemljištima sa sadržajem aktivnog ,kreča preko 6% jagodu ne treba gajiti, niti na jako zaslanjenim zemljištima koja imaju vrednost EC saturacione paste preko 2 mS/cm. Osetljivost prema agrohemijskim karakteristikama zemljišta je i sortna specifičnost. Tako se najosetljivije, po pravilu i vrlo ukusne i kvalitetne sorte gaje na lakim i dobro dreniranim zemljištima, a one adaptibilne
i otporne na bolesti korenovog sistema mogu sa pretežnim uspehom da se gaje na nešto težim, ali dobro humoznim i propusnim zemljištima.

2.1. Agroekološki uslovi lokaliteta
A) Klimatske karakteristike područja
Opšte napomene I podaci
1.) Temperaturski uslovi
Optimalne dnevne temperature za porast i razviće useva jagode su 18- 22°C, a optimalne noćne temperature su 12-13°C. Jasno je da usevu jagode odgovaraju proleća sa manjim oscilacijama u dnevnm i noćnim temperaturama. Biološki mnimum za jagodu je 6 °C, i praktično usev treba započeti sa forsiranjem u proleće kada se noćne temperature ustale oko ove vrednosti. Živići izmrzavaju kada je temperature unutar bokora ispod -12 °C, a ozbiljne štete u proizvodnji u vreme cvetanja nastaju na temperaturama od -2°C. U plodonošenju visoke temperature u opsegu od 25-35 °C uslovljavaju niz problema u fiziologiji useva. Sa visokim intenzitetom respiracije, posebno tokom toplih noći, smanjuje se akumulacija šećera u plodovima. Visoka osunčanost tokom dana i relativno sveže noći, presudne su za postizanje dobrog kvaliteta, ukusa i arome jagode, kao i sadržaja vitamina C u plodovima. Zato u brdsko planinskom području jagoda može imati izvanredan kvalitet I može na tržište pristići u vreme kada je tražnja veoma velika.

2) Uslovi osvetljavanja
U objektima zaštićenog prostora, pravilan menadžment svetlosti predstavlja veoma važan element, gde se osim intenzitetom i odnosom direktne i difuzne svetlosti, može upravljati I kvalitetom, odnosno spektralnim sastavom svetlosti. Fotoselektivne folije omogućuju bolju zaštitu od fi zioloških nedostataka, odnosno od oštećenja usled pojave patogena i štetočina. Tzv. antivirusne folije smanjuju napad vaši, bele mušice, te tripsa, grinja i minera, ali i pojavu sive truleži, što umnogome doprinosi boljem fi nansijskom rezultatu. U vansezonskoj proizvodnji jagode u Srbiji, količina svetla ne omogućuje gajenje jagode u gustinama većim od 10 živića/m2, za razliku od Italije gde se u zavisnosti od tehničke savršenosti sistema broj penje i do 14 živića/m2, a u Izraelu i do 20 živića/m2. Uloga malč folije ili PP tkanih agrotekstilnih podloga je još značajnija sa aspekta tržišnosti.
U refl ektovanoj difuznoj svetlosti spektralni sastav može biti takav da posebno pogoduje intenzitetu boje i sjaja plodova, ali i u smanjenju osetljivosti na najvažnije bolesti I štetočina. U vansezonskoj proizvodnji sa grejanjem koristi se belo-crna folija ili beli agrotekstil kao podloga, ne samo zbog veće količine svetla, već I zbog manje pojave plamenjače u odnosu na crnu ili srebrno-braon foliju. U proizvodnji na otvorenom polju i srebrno braon i crna malč folija daju odlične rezultate, posebno one najkvalitetnije koje idealno prianjaju uz površinu zemljišta, jer su relativno male debljine 25-30 mikrona, ali izuzetnog kvaliteta i postojanosti što im obezbeđuje pouzdano trogodišnje trajanje, nakon čega se u potpunosti uklanjaju sa parcele.

3) Uslovi vlaženja
Pravilno navodnjavanje je veoma važno sa stanovišta održavanja režima vlažnosti, ali i sa aspekta eventualne korekcije mikroklime, u prvom redu korekcije visokih temperatura zemljišta i prizemnog sloja atmosfere, posebno u noćnim časovima za vreme toplih noći u period plodonošenja i berbe.

Na otvorenom polju kod zasnivanja useva na visokim letnjim temperaturama poželjno je u početku koristiti sistem za mikroorošavanje bez obzira na system kap po kap koji služi za fertigaciju. Visoka vlažnost vazduha i rashlađivanje folija i sadnica doprinosi ujednačenijem i bržem porastu i povećava procenat prijema frigo živića.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari