Odlomak

 

Uvod

Kalijum se ubraja u grupu alkalnih metala. Za razliku od nemetala koji, po pravilu učestvuju u izgradnji organske materije biljaka, alkalni metali seprevenstveno mogu smatrati „funkcionalnim elementima“.
Oni se u biljnoj ćeliji nalaze pretežno u jonskom obliku u ćelijskom soku ili su labilno vezani za organsku materiju.
Alkalni Metali posebno Kalijum, u prometu materija biljaka često imaju ulogumanje-više specifičnog aktivatora, odnosno kofaktora enzima. Zahvaljujući tome Kalijum posredno ili neposredno, utiče na brojne fiziološko-biohemijske procese zbog čega ima izvanredan značaj u životu biljaka.

Usvajanje i translokacija kalijuma

Biljke usvajaju kalijum u vidu jona metala iz zemljišnog rastvora ili sorpcionog komplekas. Iako zemljišni rastvor obično sadrži više kalcijuma i magnezijuma biljke u većini slučajeva usvajaju manje njihove jone nego kalijuma.
Biljke veoma intezivno usvajaju kalijum posebno u najranijim fazama rastenja i razvića. Smatra se da se jedino azot usvaja brže od kalijuma. Usvajanje kalijuma u znatnoj meri zavisi od metaboličkih prcesa, od premeta energije. Ono je većim delom i selektivno, ipak prisustvo nekih katjona može da utiče na njegovo usvajanje. Usled mogućeg antagonizma između kalijuma i drugih jona pri usvajanju, sa stanovišta ishrane biljaka od posebnog je značaja odnos udela kalalijuma i amonijuma,natrijuma, magnezijuma, kalcijuma i borau hranjljivoj sredini.
Biljke veoma intezivno usvajaju kalijum i preko listova. Zahvaljujući tome, folijarna prehrana biljaka razblaženim rastvorima soli kalijuma može da bude veoma uspešna, utoliko pre što je pokretljivost kalijuma u biljkama veoma dobra, kako u akro tako i u bazipetalnom pravcu. Usvajanje kalijuma preko aktivan je proces, zavisno od prometa energije u ćeliji, kao i njegovo primanje preko korena. Na to ukazuje dejstvo različitih antimetabolita na usvajanje kalijuma kod tkiva lista.
Kalijum se veoma intezivno premešta iz starijih u malđe organe zbog čega se znaci njegovog nedostatka mogu uočiti prvo na najstarijim listovima.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Agronomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari