Odlomak

EKSPROPRIJACIJA

Pravo vlasništva predstavlja objektivnim pravom najšire zaštićeno ovlaštenje posjedovanja, korištenja i raspolaganja nekom stvari u skladu sa njenom prirodom i namjenom, tako da je međunarodno – pravnim instrumentima, kao i nacionalnim zakonodavstvom tradicionalno predviđeno kao jedno od osnovnih prava sa visokim standardima zaštite .
Brojni dokumenti i norme međunarodnog prava, između ostalih ljudskih prava i sloboda, pravo na imovinu određuju kao jedno od osnovnih ljudskih prava. Bez obzira što je društveno – političko uređenje u bivšoj Jugoslaviji u kojem je egzistirala Bosna i Hercegovina, koja je kao članica Ujedinjenih nacija bila obavezna na poštivanje imovinskog prava, ono je često kršeno kroz razne vidove nacionalizacije, konfiskacije, eksproprijacije i sl. tako da možemo reći da je pravo vlasništva u Bosni i Hercegovini imalo veoma burnu sudbinu koju je karakterizirao nizak nivo sigurnosti, te česta nasilna izuzimanja i pretvorbe, pa pravo vlasništva na našim prostorima često nije uživalo zaštitu koja se tradicionalno propisuje. Tako su u praksi, zabilježeni brojni slučajevi neopravdanog izuzimanja ili ograničavanja prava vlasništva, između ostalog i putem eksproprijacije.
Eksproprijacija kao institut jedan  od načina sticanja državne svojine na nekretninama u vlasništvu građana i građanskih – pravnih lica radi izgradnje objekata od javnog interesa ima veliki značaj u našem pravnom sistemu .
Pravo na mirno uživanje imovine obuhvata tri posebna pravila. Prvo pravilo je opće prirode i izražava princip mirnog uživanja imovine. Drugo pravilo se odnosi na lišavanje imovine i podvrgnuto je izvjesnim uvjetima, treće pravilo podrazumjeva da države potpisnice imaju pravo između ostalog, kontrolirati korištenje imovine u skladu sa općim interesom provođenja onih zakona koje smatraju potrebnim u tu svrhu .
Drugim riječima, mješanje u pravo na mirno uživanje imovine se ne može nametnuti zakonskom odredbom koja samo ispunjava uvjete vladavine prava i služi legitimnom cilju u javnom interesu, nego mora održati i razuman odnos proporcionalnosti između upotrijebljenih sredstava i cilja koji se želi ostvariti bilo kojm mjerom kojom se oduzima ili ograničava imovina.
Ocjena proporcionalnosti između upotrijebljenih sredstava i cilja koji se namjerava postići zavisi i od zakonskih uvjeta za kompenzaciju, te pomaže odgovoriti na pitanje da li poduzete mjere poštuju pravičnu ravnotežu i da li one aplikantu predstavljaju prevelik teret. Sudska praksa ne garantira pravo na punu kompenzaciju u svim okolnostima, jer legitimni ciljevi javnog interesa mogu opravdati plaćanje nižeg iznosa od tržišne vrijednosti. Također, nepostojanje kompenzacije ne mora nužno da predstavlja neproporcionalno miješanje u pravo na mirno uživanje imovine, ali moraju postojati iznimne okolnosti koje opravdavaju ovakvo postupanje.
Katalog prava iz člana II/3.k Ustava BiH, predviđa da sve osobe na teritoriju BiH uživaju, između ostalih, i pravo na imovinu. Ustav BiH, u isto vrijeme, ne sadrži izričitu odredbu kojom se predviđa da je oduzimanje imovine moguće isključivo ako je predviđeno zakonom, ako služi javnom interesu, uz davanje naknade i, uspostavljenje pravične ravnoteže između javnog i privatnog interesa. Međutim, u članu II/3 Ustava BiH istaknuto je da se prava i slobode predviđene Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i u njenim protokolima direktno primjenjuju u Bosni i Hercegovini, čime je određeno da ovi akti imaju prioritet nad svim ostalim zakonima. Ovim je odredbama Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda dat prioritet u primjeni propisa u BiH i utvrđena važnost usklađivanja domaćih propisa sa standardima Evropske konvencije.
Ustavima na entitetskom nivou garantira se zaštita prava na imovinu u skladu sa najvišim međunarodnim standardima. Ustav Federacije BiH garantira izričito i zaštitu prava na imovinu u članu II.2k. Ustav Republike Srpske detaljnije propisuje zaštitu prava vlasništva. Ovaj ustav propisuje pravnu zaštitu svih oblika vlasništva, a oduzimanje ili ograničavanje ovog prava može se propisati samo zakonom i uz pravednu naknadu

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari