Odlomak

 

1. UVOD

1.1.PROBLEM, PREDMET I OBJEKT ISTRAŽIVANJA

Problem istraživanja ovog seminarskog rada jeste, istraživanje svih relevantnih podataka koji se odnose u vezi sa ulogom i značajem patenta u sistemu patentnog prava te koji su uslovi za patentiranje i vrste patenta.

1.2.RADNA HIPOTEZA I POMOĆNE HIPOTEZE
Radna hipoteza se odnosi na materijalne uslove za patentiranje da bi mogao biti patentiran, pronalazak mora ispunjavati opće i posebne uslove,a također treba voditi računa o postupku patentiranja.

1.3 SVRHA I CILJEVI ISTRAŽIVANJA
Svrha ovog rada je da objasnim šta je osnovna funkcija patenta kad je nasao,koja mu je glavna funkcina šta je sve potrebno da bi se priznao patent tj. da bi bio zakonit u patentom pravu.A također veoma bitno prilikom stupanja na snagu određenog patenta je njegovo ispitivanje koje vrši zavod za patentiranje .

1.4 ZNANSTVENE METODE
Izrade ovog rada korištene su sljedeće znanstvene metode: induktivna i deduktivna metoda, metoda analize i sinteze, metoda dokazivanja i opovrgavanja, metoda klasifikacije, metoda deskripcije, metoda kompilacije.

1.5 STRUKTURA RADA
U uvodnom dijelu svog rada sam objasnio i naveo historijski razvoj patenta te općenito pojam patenta kao i njegove vrste.Drugi dio mog rada je zasnovan na materijalnim uslovima za patentiranje kao i na subjektima zaštite patenta te na patent kao pravo intelektualne svojine i u zavrsnom dijelu rada sam naveo prestanak patenta.

2.ISTORIJSKI RAZVOJ PATENTA
Patent je pravo kojim se štiti pronalazak koji ispunjava uslove zaštite. U formalnom smislu, patent je isprava koju na zahtjev ovlaštenog lica izdaje nadležni organ uprave i predstavlja dokaz da je lice navedeno u ispravi nosilac prava iz patenta. U materijalnom smislu, patent je pravo određene sadržine koje je od strane nacionalnog zakonodavstva priznato njegovom nosiocu na određenoj teritoriji i u određenim vremenskim granicama.U našoj zemlji djeluje Institut za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine koji je pravni sljednik Instituta za standardizaciju, mjeriteljstvo i intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine (BASMP), koji je osnovan 1. oktobra 1992. godine. Od tada tri zakona su regulirala status ovog Instituta. U septembru 2004. godine donesen je Zakon o osnivanju Instituta za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine kao samostalne državne organizacije. Što se tiče legislative za područje patenta na snazi je Zakon o industrijskom vlasništvu u Bosni i Hercegovini, donesen 2002. godine. Proces razdvajanja Instituta prethodnika (BASMP) na tri odvojene državne institucije trajao je do kraja 2006. godine. Odlukom od 29. decembra 2006. godine Institut je preuzeo poslove u području intelektualnog vlasništva koji su se obavljali u Institutu za standardizaciju, mjeriteljstvo i intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine (BASMP), te od 1. januara 2007. godine obavlja poslove iz svoje nadležnosti kao samostalna državna institucija. U Engleskoj propis znan pod nazivom Statute of Monopolies iz 1623. godine bio je prvi propis koji je regulirao zaštitu pronalazača. Do donošenja ovog propisa, engleska kruna je odluku o zaštiti pojedinih dobara donosila od slučaja do slučaja upotrebljavajući posebna “patentna pisma”. Patentna pisma sadržavala su kraljev nalog da se nosiocu omogući držanje monopola na tržišnu eksploataciju određenog izuma, odnosno u širem smislu svake vrste robe. Prvo takvo dao je kralj Henrik VI. 1449. godine jednom flamanskom obrtniku – staklaru. U godinama koje su uslijedile ovakva vrsta zaštite često je zloupotrebljavana. Patentna pisma dobivale su samo osobe od kraljevog povjerenja, kao i one koje su bile spremne platiti. U našoj zemlji djeluje Institut za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine koji je pravni sljednik Instituta za standardizaciju, mjeriteljstvo i intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine (BASMP), koji je osnovan 1. oktobra 1992. godine. Od tada tri zakona su regulirala status ovog Instituta. U septembru 2004. godine donesen je Zakon o osnivanju Instituta za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine kao samostalne državne organizacije
Statute of Monopolies je bio prvi patentni zakon u povijesti i određivao je uslove pod kojima su se mogli izdavati patenti za nove izume. Uz kasnije dorade i izmjene Statute of Monopolies bio je u upotrebi sve do kraja 20. vijeka kao dio britanskog common law sistema, a izvršio je i velik utjecaj na druga srodna zakonodavstva, pogotovo ona u okviru Commonwealtha. Prvi patent dodijeljen u SAD-u datira još iz 1970-te godine. Nova američka federacija vrlo je rano oformila Patentnu komisiju. Kasnije je tu komisiju zamijenio današnji Patentni ured, odnosno United States Patent Office ili USPTO. Što se tiče legislative za područje patenta na snazi je Zakon o industrijskom vlasništvu u Bosni i Hercegovini, donešen 2002. godine. Proces razdvajanja Instituta prethodnika (BASMP) na tri odvojene državne institucije trajao je do kraja 2006. godine. Odlukom od 29. decembra 2006. godine Institut je preuzeo poslove u području intelektualnog vlasništva koji su se obavljali u Institutu za standardizaciju, mjeriteljstvo i intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine (BASMP), te od 1. januara 2007. godine obavlja poslove iz svoje nadležnosti kao samostalna državna institucija.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari