Odlomak

1. PRIVREDNO PRAVO KAO GRANA PRAVA

Privredno pravo je posebna grana prava koja obuhvata pravne norme kojima je regulisan položaj privrednih subjekata (fizičkih i pravnih osoba), zatim pravne norme kojima je regulisan njihov odnos prema državi, kao i pravne norme o pravnim poslovima koje oni obavljaju u međusobnim odnosima.
Dakle privredno pravo sastoji se iz:

– Dijela koji možemo nazvati “poslovno pravo”
– Reglementskog prava
– Statusnog prava

2. IZVORI PRIVREDNOG PRAVA.

– Ustav (određuje temelje društvenog i političkog uređenja na kojima se dalje razrađuje pravni sistem)
– Zakoni (donose ih zakonodavni organi po posebnoj proceduri)
– Podzakonski akti (akti opština i kantonalnih skupština koji se donose zbog razrade zakona)
– Autonomno trgovačko pravo (uzanse, običaji)

3. POJAM PRAVNOG ODNOSA

Svi društveni odnosi nisu predmet pravnog regulisanja. Oni koji su uređeni pravnom normom nazivaju se pravnim odnosima. Društveni odnos prerasti će u pravni onda kada na njegov nastanak, promjenu ili prestanak utiče neka činjenica kojoj pravna norma priznaje to dejstvo. Dakle, pravne činjenice su određene okolnosti za koje objektivno pravo veže nastanak, promjenu ili prestanak pravnog odnosa.
Pravne činjenice mogu biti različite, a u pravnoj teoriji i praksi izvršena je slijedeća klasifikacija:
– S obzirom na njihov nastanak mogu biti prirodni događaji i ljudske radnje
– S obzirom na njihovu funkciju mogu biti pretpostavke, pravne osnove, presumpcije i
fikcije
Pretpostavka je pravna činjenica koja mora nastati da bi se zasnovao, promijenio ili prestao neki pravni odnos. (smrt ostavioca, imovina, nasljednici sposobni da naslijede itd)

Pravna osnova je ona bitna pretpostavka za koju se vezuje postanak, promjena ili prestanak nekog pravnog odnosa. Dakle, svaka pretpostavka je pravna činjenica ali nije pravna osnova. Pravna osnova je ona bitna pretpostavka koja za sebe veže sve ostale pretpostavke (postojanje oporuke ili činjenica krvnog srodstva između ostavioca i nasljednika)
Presumpcija – takva činjenica koja se smatra dokazanom dok se ne dokaže suprotno (upisano stanje u zemljišnim knjigama)
Fikcija – za razliku od pretpostavke je činjenica za koju se zna da se nije dogodila ili se nikada neće ni dogoditi, ali se uzima kao da se dogodila da bi neki pravni odnos mogao nastati, promijeniti se ili prestati.
4. SADRŽAJ PRAVNOG ODNOSA

Pravni odnos sastoji se iz ovlaštenja jednog subjekta i dužnosti drugog subjekta koji
učestvuju u tom pravnom odnosu.

Prema tome dvije bitne komponente pravnog odnosa su ovlaštenje i dužnost. Ovlaštenje i dužnost nalaze se u odnosu korelacije – svakom ovlaštenju jednog subjekta odgovara dužnost drugog subjekta i obratno. Ukoliko se ovlaštenje vrši u vlastitom interesu naziva se SUBJEKTIVNO PRAVO.

Pod pojmom subjektivnog prava podrazumijevamo na objektivnom pravu (pravnim pravilima) zasnovano ovlaštenje određenog subjekta koje se odnosi na određeno ponašanje. Npr. Pravo na prodaju određene stvari (vlasništvo).

Elementi subjektivnog prava
Ovlaštenje
Sopstveni interes nosioca (titulara) prava
Zahtjev (tužba u materijalnom smislu)
OVLAŠTENJE – pravo koje osigurava nosiocu tog prava određeno ponašanje ili traženje od drugog lica da se ponaša na određeni način
SOPSTVENI INTERES TITULARA PRAVA – cilj zbog kojeg je uspostavljeno određeno ovlaštenje, prisvajanje ili iskorištavanje nekog svojstva, predmeta, objekta od strane ovlaštenog subjekta.
TUŽBA U MATERIJALNOM SMISLU – obezbjeđena mogućnost nosioca prava da se u slučaju povrede njegovih ovlaštenja obrati nadležnom državnom organu. Od tužbe u procesnom smislu razlikuje se od toga što tužba u procesnom smislu predstavlja podnesak koji se dostavlja sudu i kojim se pokreće postupak zaštite subjektivnog prava.
Obaveza – definiše se kao zapovijed određenom ponašanju , dužnost da se nešto izvrši ili pretrpi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 38 stranica
  • Privredno pravo -
  • Školska godina: -
  • Skripte, Pravo
  • Srbija,  Novi Pazar,  UNIVERZITET U NOVOM PAZARU - Departman za pravne nauke  

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari