Odlomak

1.UVOD

Kada proučavamo psihologiju sporta, možemo zaključiti da je ona usmerena na pomaganje sportistima da ostvare bolje rezultate upotrebom mentalnih sposobnosti i da se ostvari pravilan rast i dobrobit kroz učestvovanje u sportu i sportskim aktivnostima.

Pored urođenog talenta savremeni sport od sportista zahtjeva i postojanje niza drugih sposobnosti: od motoričkih razvijanja, taktičkog mišljenja, moralno-voljnih osobina i dr. Nesklad između psihičkih i fizičkih snaga nepovoljno djeluje na stvaralačku aktivnost čovjeka tj. neizbježno povlači za sobom nemoć spoljašnjih manifestacija. U praksi, kod djece se dešava da postoje misao i ideje, ali nema potrebne energije za njihovo sprovođenje u konkretnim situacijama (kolektivnim ili pojedinačnim spotovima). Iskustvo sportskih škola ukazuje na to da se najbitnije sportske vještine moraju savladati rano, prije nego što se formira ličnost ili uporedo sa njenim formiranjem,znači u dječijem uzrastu.

Danas veliki broj djece učestvuje u školskim i vanškolskim programima fizičke aktivnosti u različitim sportovima. Jedan od najvećih značaja sportske psihologije je to što najviše doprinosi razvoju dječijeg sporta. Smatra se da je već na uzrastu od sedam godina potrebno otpočeti, uz stručni nadzor i stručnu selekciju, sa trenažnim procesom u većini sportova.

Takav rad danas ima sve veći značaj i popularnost zbog svoje vaspitne i socijalizacijske uloge za djecu koja su uključena u sportske aktivnosti i uloge u stvaranju vrhunskih sportista.

Stoga ovim radom želim da ukažem na značaj sportskog iskustva u životu djeteta, koji ima ozbiljan uticaj na njegov psihološki razvoj i ličnost, koji se kasnije odražava kroz čitav život.

.
2.PREDMET I CILJ RADA

Predmet rada odnosi se na proučavanje psiholoških faktora koji utiču na razvoj djece kroz sport i fizičku aktivnost. Posmatramo neka važna pitanja vezana za učestvovanje djece u sportu kao što su nivo stresa koji oni doživljavaju, razvijanje njihovog samopoštovanja kao i načine za efikasno podučavanje (treniranje),kako bi im na pravi način pomogli. Za rad sa djecom pored užih stručnih znanja, neophodno je i znanje iz područja psihološko-vaspitnog rada, konkretnije rečeno iz područja razvojne psihologije i metodike vaspitnog rada.

Cilj rada je ukazati na značaj proučavanja psihologije mladih sportista; ukazati na razloge zbog kojih djeca učestvuju u sportu, opišemo stres i posledice nekontrolisanog bijesa kod mladih sportista, utvrdimo i objasnimo kako da se pristupi treniranju djece, kao i da se razgovara o značaju roditeljskog učešća u sportu kod djece.

3.METOD RADA
U skladu sa postavljenim predmetom i ciljem rada, kao najadekvatnija, biće primjenjena deskriptivna metoda tj. opisna, sa naglašenom orjentacijom na teorijsku analizu i saopštavanje. Ova metoda je pogodna zato što se rad zasniva na bazi proučavane literature (priručnici i udžbenici) i vlastitog sportskog iskustva.
4.ZNAČAJ PSIHOLOGIJE U OLAKŠAVANJU RASTA I RAZVOJA

Psihologija sporta se fokusira na pomaganje ljudima kako bi poboljšali učinak upotrebom mentalnih sposobnosti i kako se psihološki razvoj i dobrobit pojavljuju kao posledice učestvovanja u sportu i fizičkim aktivnostima. Tri glavne teme psihološkog razvoja i dobrobiti koje su važne i za društvo i za psihologiju sporta i vežbanja, najbolje ce ukazati na značaj ove grane u sportu.
Prva tema je usmerena na proučavanje psihološkog razvoja djece kroz učestvovanje u sportu, posmatrajući neka važna pitanja kao što su: nivo stresa koji djeca doživljavaju, razvijanje njihovog samopoštovanja i efikasno podučavanje (treniranje) kako bi im se pomoglo.
Druga tema se fokusira na važnu ulogu agresije u sportu, koja na žalost u novije vreme nosi sa sobom sve veći broj incidenata u kojima sportisti gube kontrolu nad svojim osjećanjima, kako na sportskim borilištima tako i van njih.
Treća tema se odnosi na pitanje moralnog razvoja i sportskog ponašanja u kontekstu sporta i fizičkih aktivnosti.
Prva tema kojoj će u daljem izlaganju biti posvećena pažnja, treba da da nas nauči kako bi mogli:
• Razgovarati o značaju proučavanja psihologije mladih,
• Objasniti glavne razloge zbog kojih djeca učestvuju u sportu i odustaju od njega,
• Razgovarati o značaju odnosa zasnovanih na jednakosti u sportu kod mladih,
• Opisati stres i posledice nekontrolisanog bijesa kod mladih sportista,
• Utvrditi i objasniti kako da se primjeni efikasno treniranje djece,
• Razgovarati o ulozi roditelja u sportu.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Psihologija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari