Odlomak

1. UVOD

S razvojem off-shore rezervi širom svijeta, razvija se značajan broj konstrukcija korištenih za njihovu eksploataciju. Navedene tehnologije su relativno mlade i u začetku  razvoja tijekom uvođenja istih, uočeni su problemi a to su : meteorološki uvijeti, nedostatci skladišnih kapaciteta te prostorna lokacija i njihov utjecaj na okoliš. Istraživanjem je utvrđeno da je nemoguće u potpunosti anulirati meteorološke utjecaje ali razvojem dizajna trupa plutajućih jedinica, pravodobnom reakcijom i osposobljenim kadrom moguće je problem svesti na najmanje moguće razmjere. O LNG   plutajućim jedinicama moguće je predložiti nekoliko načina rješenja problema, u svrhu poboljšanja kvalitete rada tih jedinica. Jedan od problema leže u nedovoljno istraživanoj sferi i manjkavosti nedovoljno razvijenih tehničkih rješenja.
Temeljnim zakonitostima matematike i fizike da se zaključiti kako je ova problematika u potpunosti rješiva, poštujući iste. Probleme je tehnološki moguće riješiti, no ne u potpunosti, jer uvijek postoji segment utjecaja vremena.
U uvodu su navedeni problemi i predmet istraživanja te svrha i cilj. Predmet istraživanja su off shore terminali. Javljaju se različiti problemi kod istraživanja. Uočavaju se prednosti i nedostatci off shore terminala te potencijalni daljnji razvoj istih uz otklanjanje uočenih nedostataka. Svrha i cilj istraživanja se nalazi u istraživanju značajki off shore terminala za potrebe izrade seminarskog rada. Naslov drugog dijela rada je „ pojmovno definiranje terminala’’ i u njemu se nalazi definicija terminala i osnovne podjele odnosno vrste terminala.    „ Značajke terminala za tekući teret’’ naslov je trećeg dijela rada sa jednom tematskom jedinicom pod nazivom „ tehničko-tehnološka obilježja terminala za tekući teret’’ koji nas uvodi u bit ovog rada. U četvrtom dijelu pod nazivom „ specifičnosti off shore terminala’’ analiziran je princip rada i njegova problematika te su elaborirani hidrodinamički uvjeti gibanja „ side to side “ te sidrenje i ponašanje plovila tijekom iskrcaja. Također ćemo predočiti rezultate istraživanja u tri tematske jedinice.

2. POJMOVNO DEFINIRANJE TERMINALA

Terminali  su mjesta na kraju transportnog puta za prijelaz i prihvat putnika ili robe i rukovanje teretom i njegovom dostavom. Terminal je mjesto na kojem se susreću dvije ili više prometnih grana radi dovoza ili predaje, odnosno preuzimanja i odvoza robe za transport, mjesta za skladištenje i dr. Glavna su spona na transportnom putu robe od proizviđača do potrošača, a služe i za preradu, doradu, prepakiranje, razvrstavanje, carinjenje i druge usluge vezane uz robu.
Vrste terminala :
1. Integralni i granski
2. Tehnološko.specijalizirani
3. Lučki (pomorski) i kopneni (robno-transportni centri)

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari