Odlomak

SAŽETA PSIHOLOŠKA INTEGRACIJA TRAUME
Sažeta psihološka integracija traume je specifičan postupak primene načela kriznih intervencija i podučavanja u okviru jednokratnog grupnog susreta i to neposredno nakon kriznog događaja ili nesreće. Cilj tog postupka je sprečavanje emocionalnih teškoća i zaštita mentalnog zdravlja svih koji su bili uključeni u taj događaj (žrtve, članovi njihovih porodica, prijatelji; pomagači: policajci, lekari, stručnjaci iz područija mentalnog zdravlja itd.). Osamdesetih godina Jeffrey Mitchell sa saradnicima je razvio model sažete psihološke integracije traume. Ciljevi ovog modela su:
-ublažavanje uticaja kriznog događaja kod svih uključenih
-ublažavanje procesa oporavka kod ljudi koji doživljavaju normalne stresne reakcije u nenormalnim traumatskim situacijama
– sprečavanje dugotrajnih nepovoljnih psiholoških posledica traumatskog događaja
Ciljevi sažete integracije traume mogu se sprovoditi na grupnom i na individualnom nivou.
Grupni ciljevi su: poboljšanje komunikacije među članovima grupe, jačanje grupne kohezije, olakšavanje suočavanja sa budućim kriznim događajima, pridavanje drugačijeg značenja kriznom događaju
Individualni ciljevi su: smanjenje inteziteta emocija, smanjenje kognitivne dezorganizacije, jačanje samoefikasnosti, učenje novih načina suočavanja sa stesom, započinjanje procesa tugovanja, ispravljanje netačnih informacija.
Sažeta integracija traume prvobitno je namenjena članovima spasilačkih službi (vatrogasci, Hitna služba, policija) ali se sprovodi i u školi, dečijem vrtiću, porodici, radnim organizacijama. Može se dakle reći da je sažeta integracija traume namenjena različitim žrtvama kriznog događaja i to:
Primarnim ( osobe koje su pogođene događajem)
Sekundarnim ( očevidci i porodice nastradalih)
Tercijarnim ( rodbina, prijatelji žrtava, saradnici na poslu, spasilačke službe)
POSTUPAK SPROVOĐENJA INTEGRACIJE TRAUME
Postupak sprovođenja sažete psihološke integracije traume moguće je podeliti u tri faze ( Arambašić, 2000):
– Priprema
– Sprovođenje
– Praćenje
I Priprema
Koga uključiti u postupak sažete integracije?
Dobra priprema često je ključna za delotvornost intervencije. Za sprovođenje intervencije potrebna su najmanje dva stručnjaka, od kojih je jedan voditelj, a ostalima je zadatak da posmatraju verbalnu i neverbalnu komunikaciju učesnika, vode računa o ulasku i napuštanju prostorije.
Voditelji i saradnici ne smeju biti iz kruga traumatizovanih. Oni se pre sprovođenja sažete integracije traume sastaju i prave plan, procenjuju potrebe grupe, pri odabiru učesnika vode računa o homogenosti grupe i odabiru mesto sprovođenja sažete integracije traume.
Učesnici trabaju biti iz istog kruga ugroženosti. Intervenciju treba sprovoditi s onima koji su bili neposredno uključeni kao pomagači, s očevicima i s onima koji su posredno pogođeni kriznim događajem, bilo kao kolege ili članovi porodice.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Psihologija

Više u Skripte

Komentari