Odlomak

1. POJAM TEHNICKOGSAZNANJA

Tehnicko saznanje obuhvata ideje, stavove i principe koji objasnjavaju nacin stvaranja i funkcionisanja materijalnih sredstava, materijalna sredstva koja su zasnovana na tim idejama I principima, kao I postupke koriscenja tih sredstava radi ostvarenja odredjenih prakticnih ciljeva. Tehnicko saznanje ima dve dimenzije: teorijsku-saznajnu i materijalno-prakticnu.

Teorijsko-saznajna dimenzija tehnickog saznanja ogleda se u tome da se racionalno iskustvenim putem otkriju objektivne osobine odredjenih pojava i povezanost tih pojava sa ciljem stvaranja materijalnih sredstava. Da bi se ovo ostvarilo tehnicko saznanje mora biti objektivno, opste, precizno i sistematicno.

Objektivni deo – sadrzi samo one stavove koji se mogu proveriti (eksperiment)

Opstost tehnickog saznanja – ispitivanje osobina pojedinacnih pojava, otkrivanje zajednickih osobina cele klase pojava, otkrivanje sustinskih osobina pojava.

Precizno – adekvatno izrazava ne samo opste osobine neke pojave vec i osobine najsitnijih delova te pojave

Materijalno-prakticni karakter nastoji da na osnovu teorijskih principa konstruise tehnicka sredstva koja prakticno funkcionisu i prakticno zadovoljavaju potrebe ljudi.

 

2. IZVORI TEHNICKOG SAZNANJA

Proizvodno prakticne potrebe – teznja da ljudi rese odredjene prakticne zivotne probleme kako bi olaksali obavljanje odredjenih delatnosti radi zadovoljavanja proizvodnih i zivotnih potreba.

Naucno saznanje – racionalno proucavanje konkretne stvarnosti.

Kontinuitet tehnike – resavanje jednog problema otvara mogucnost resavanja drugih i time razvoj tehnickog saznanja.

Komplementarnost tehnike – mogucnost da se tehnicki pronalasci koji su stvoreni za resavanja praktickih
problema u jednoj oblasti primene u drugoj u potpunosti ili celosti.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari