Odlomak

Korupcija  (uzroci,posledice i mere za prevazilaženje)

1.UVOD

Iskustvo u  proteklih petnaest godina pokazuje da su još od rušenja Berlinskog zida korupciji izložena posebno društva u tranziciji. Korupcija je  takođe dugo prisutnu i u srpskom društvu. Zvuči cinično, ali je činjenica da svi slojevi društva, pripadnici različitih slojeva društva, različitih zanimanja, političkih i verskih opredelenja, imaju negativan vrednosni i moralni stav prema korupciji i tretiraju je kao veliko društveno zlo. Naravno, oni koji su na vlasti znatno tiše i ređe govore o korupciji, nastojeći da umanje ili prikriju njene razmere i društvene posledice. Sve to uslovljava da se danas korupcijom bave SVI. Danas ljudi postavljaju pitanje: da li je korupcija sastavni deo naših života i da li postoji drugi izbor? Tražeći odgovor mora se sagledati pojava korupcije u istorijskoj perspektivi, tako da se dobija nesporan polazni odgovor. Korupcija nije naša tvorevina i sve ono što se danas događa na tom planu, u suštini je repriza svega onoga što se događalo u prethodnim epohama i savremenom dobu. Ne postoji tačan podatak ko je i kada prvi učinio akt korupcije, ali je zato sigurno da nema epohe  u istoriji ljudskog roda, društvenog uređenja, države, organizacije, u kojoj se korupcija u većem ili manjem stepenu nije pojavila.
Postoje određena pravila kada je reč o korupciji. Prvo od tih pravila je: što je nivo korupcije veći, to je društvo ekonomski zaostalije i siromašnije. Postoji i pravilo da što je društvo otvorenije i demokratskije, to je nivo korupcije manji. Prateći sa tog aspekta tok ljudske istorije, može se reći da u najautokratskijim društvima, zasnovanim na apsolutnoj, neograničenoj i nekontrolisanoj vlasti pojedinca, korupcija ne postoji bar za tog prvog – apsolutnog vladara. Ona nije potrebna jer njemu inače u   takvom sistemu pripada sve. Postavlja se pitanje da li se takav sistem može definisati kao sistem apsolutne korupcije. Korupcija je izuzetno stara društvena pojava. Kao pojava, ona ima svoje šire i uže značenje.Pod širim značenjem podrazumeva se društveni aspekt tretiranja pojava, dok svojim užim značenjem obuhvata krivično – pravni aspekt.
Korupcija je pojava koja ima multiplikativni negativni efekat na privredu jedne zemlje. Naime ona utiče na nepoverenje stanovništva u rad državnog sektora, pad kako domaćih, tako i stranih investicija, povećanje siromaštva, i pad životnog standarda. Zbog posledica koje korupcija izaziva ona postaje nepodnošljiva smetnja u razvojuu medjunarodnih ekonomskih odnosa i vrlo negativno utiče na privredni rast i razvoj jednog društva.
Izvestan nivo korupcije je neminovnsot u svakom društvu i ona se ne može potpuno likvidirati, ali je moguće suzbijati je i smanjiti njen nivo. To podrazumeva postojanje strategije borbe protiv korupcije na svim poljima.

Treće, korupcija i su se potvrdilli kao smrtni neprijatelji ravnopravne i časne tržišne utakmice, na kojoj se temelje sva moderna, ekonomski razvijena, društva današnjice.

  2.Definicija pojma korupcija

Korupcija (lat.  corruptio) = pokvarenost, kvarnost, izopačenost, razvrat, potkupljivanje, podmićivanje, potkupljenje, podmićenje; kvarenje, ukvarivanje, truljenje, raspadanje; krivotvorenje (spisa, mere, tega i sl.).
To je stanje koje se uslovno može nazvati kleptokratijom. Svi uticajni faktori društva udružuju se u krađi javnog dobra,  čine jednulopovsku oligarhiju.
Korupcija spada u pojmove kojima je teško u potpunosti odrediti sadržaj budući da se njeno značenje mijenja u različitom vremenskom, društvenom i političkom kontekstu. Uopšteno, pod korupcijom se podrazumeva zloupotreba javne službe radi lične koristi.
Postoje međutim određene razlike u određenju koje naglašavaju složenost fenomena korupcije. Klasično shvatanje korupcije u političkom smislu polazi od ideje da je korupcija izraz kvarenja moralnih vrednosti društva ( Aristotel, Makjaveli ). Korupcija je patološka pojava u kojoj vladajuća politička klasa lični interes stavlja iznad interesa političke zajednice. U takvom pristupu korupcija se osuđuje kao nemoralna i štetna po političku konstituciju društva. Politička legitimizacija temelji se na činjenici da nosioci političkih funkcija funkcija zastupaju interese celine političke zajednice, da ne preferiraju lični ili grupni interes.
Pojavom modernog i demokratskog društva sve se više ističe sistemska disfunkcionalnost korupcije.Ona se ne smatra više samo moralno štetnom već jednim od uzroka disfunkcionalnosti države. Korupcija je , dakle, ponašanje koje je devijacija od normalnog obavljanja javne dužnosti radi lične koristi , ona je kršenje normi radi ostvarenja ličnog interesa. Takvo ponašanje uključuje delatnosti kao što su: podmićivanje, nepotizam, i zloupotreba položaja za ličnu korist. Korupcija se takođe posmatrati kao posebna situacija razmene u kojoj javni službenik smatra svoj položaj izvorom prihoda.
U pravnom smislu korupcija se definiše na različite načine. Standardno određenje je odredba prema kojoj je korupcija akt ili propust u obavljanju svojih dužnosti od strane javnog dužnosnika ili osobe koja vrši javnu funkciju u svrhu dobijanja nezakonite pogodnosti za njega ili treću stranu.
U novije vrijeme posebno je naglašena ekonomska analiza kako fenomena tako i posledica korupcije. U tom smislu korupcijom sa smatra nastojanje da se radi lične koristi maksimizira prihod od službe, što kao direktnu posledicu ima poremećaj u uslovima tržišne utakmice i ukupne racionalnosti ekonomskog ponašanja. Korupcija je dodatni transakcioni trošak jer unosi neizvesnost kod izbora alternativa te zato izaziva neizmerne štete po efikasnost države.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari