Odlomak

UVOD
Sociologija je nauka koja izučava društvo, podrazumevajući s tim različite oblike društvenih odnosa, društvenih interakcija i njihov kulturološki aspekt. Područja kojima se sociologija bavi variraju od analiza običnih, svakodnevnih kontakata među anonimnim pojedincima na ulici pa do izučavanja socijalnih interakcija na globalnom nivou. Brojne su oblasti u sociološkoj nauci koje se disciplinarno bave kako i zašto ljudi vode organizirano društvo, bilo kao individue ili kao članovi raznih asocijacija, grupa, institucija i slično. Kao akademska disciplina sociologija se nalazi kao jedna od branši društvenih nauka. Opsti pristup u izucavanju ljudskog drustva(odredjivanje njegovog nastanka,faza u razvoju,zakonitosti..) uslovilo je pojavu I razvoj veceg broja teorija I pravaca.To je dovelo do obrazovanja sistema opste soc.,a izucavanja odredjenih drus.pojava je uticalo na nastanak posebnih sociologija.Zahvaljujuci nastanku posebnih sociologija stvoreni su uslovi da opsta soc. postane empirijska
Opsta sociologija je najopstija teorijska nauka o ljudskom drustvu,najopstijim zakonitostima njegovog nastanka,strukture I razvoja.Kao opsta nauka o drustvu,soc.izucava drustvo kao celinu svih drust.pojava I to u njihovoj medjusobnoj uslovljenosti I povezanosti.Cilj takvog proucavanja je objasnjenje specificnosti drustva I objasnjenje odnosa drustva prema coveku I prirodi, specificnosti drust.pojava I na prirodu njihove povezanosti I uslovljenosti.. Drustvena pojava –socioloska kategorija neophodna za razumevanje drustva I drustvene prirode menadzmenta.Ona predstavlja povezano ljudsko delovanje koje uslovljava odredjene promene u drustvu,prirodi,pojedincima ili grupama cija se ponasanja povezuju.Ona je slozena kategorija jer u njen sastav ulazi sve ono sto postoji u drustvu I sto  je rezultat povezanog delovanja ljudi. Postoje 2 vrste drustv.pojava- 1) drustveni procesi (jednostavni,pokretljivi I cesto kratkotrajni) 2)drustvene tvorevine(stabilnije,slozene pojave, one predstavljaju ukupnost drustv.procesa).
Posebne socilogije – za predmete istrazivanja imaju posebna podrucja drustv.zivota. Predmet posebnih sociologija moze biti svaka drustvena pojava koju karakterisu specificni zakoni njihove strukture  razvoja. Izmedju opste I posebne sociologije postoji uzajaman odnos. Opsta soc. Koristi rezultate istrazivanja do kojih su dosle posebne sociologije za formulisanje socioloskih zakona o drustvu kao ukupnosti svih drustvenih pojava. Posebne sociologije polaze od teorijskih stavova o drustvu do kojih je dosla opst sociologija.
Posebne sociologije se naglo razvijaju šezdesetih godina 20. veka, i to pre svega u zemljama s većom tradicijom u razvoju sociologije uopšteno.

 

 

SOCIOLOGIJA MENADŽMENTA
Kao posebna socioloska nauka,za predmet svog proucavanja ima menadzment kao drustvenu pojavu i sve njegove specificne veze sa drustvom kao ukupnošcu svih drustvenih pojava, prvenstveno društveno-ekonomskih i kulturnih pojava. Menadzment je kompleksna dustvena  pojava koja obuhvata ekonomske,finansijske,tehničko-tehnološke,psihološke,pravne….aspekte. Sa sociološkog stanovišta, menadzment se moze odrediti kao drustvena pojava karakteristicna za proces upravljanja u ekonomskim i socijalnim sistemima, kao i njihovim organizacionim oblicima. Socioloski pristup izucavanju menadzmenta kao drustvene pojave omogucava zasnivanje sociologije menadzmenta ciji je cilj proucavanje mehanizma upravljanja u razvijenim trzisnim drustvima.
Sociologija menadžmenta i sociologija rada su usko povezane zbog toga što je i sociologija menadžmenta nastala iz sociologije rada, koja je pripremila osnovna polazišta ali sama nije uspela da dublje izuči menadžment. Sociologija rada kao predmet svog proučavanja ima rad kao društvenu pojavu i proučava sve vrste radova i odnose u procesu rada. Samim tim proučava rad koji je vezan za proces upravljanja, dok se sociologija menadzmenta bavi samo jednim aspektom čovekove radne delatnosti i odnosa koji su vezani za upravljanje. Zbog toga se odnos ovih dveju sociologija zasniva na u razmeni i korišćenju saznanja do kojih su došla i jedna i druga sociologija.
Sociologija menadžmenta je nastala kao potreba društva da što bolje izuči menadžment kao proces upravljanja i sve faktore koji na njega utiču. Proces konstituisanja sociologije menadžmenta se vezuje za period krajem 80-tih i početkom 90-ih godina prošlog veka, pri čemu treba pomenuti da je nastala u okviru sociologije rada.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari